Z kapacitních důvodů musíme dočasně pozastavit příjem nových pacientů. Pacienty přijímáme nadále pouze na implantologické a parodontologické konzultace a rovněž pacienty, kteří jsou na ošetření odesláni referenčními lékaři.

X

Zubní klinika

Telefon Informace: 733 737 337
Ortodoncie Ortodoncie: 732 293 555

Zuby v těhotenství

Během těhotenství prochází organismus ženy mnoha hormonálními změnami, které mění vnímání chutí a pachů. Zvýšený je také dávivý reflex, který způsobuje častější zvracení vyvolané například i přítomností zubního kartáčku v ústech.

Těhotné ženy jsou v těhotenství také více unavené, proto se zvyšuje příjem cukrů a také zhoršení zubní hygieny. Nejvíce je těmito hormonálními změnami v těhotenství ovlivněna dáseň v ústní dutině.

Bolest zubů v těhotenství

Nejčastěji způsobuje bolest zubů v těhotenství zánět dásní tzv. těhotenská gingivitida. Většinou se objevuje tam, kde byl již problém před otěhotněním. Projevuje se krvácením z dásní. Dáseň je zarudlá, hladká, lesklá a citlivá až bolestivá. Je to způsobeno nedokonalým očištěním zubů v okolí dásní; zubní povlak obsahuje i škodlivé bakterie, které vedou k těmto zánětům.

V krajním případě může dojít ke vzniku tzv. těhotenské epulis (epulis gravidarum), což je extrémní zvětšení dásně, opět vzniklé na podkladě přítomnosti zubního povlaku. Bakterie produkuj toxické látky, které v případě proniknutí do krevního oběhu, mohou způsobit předčasný porod.

Jak se vyhnout bolesti zubů v těhotenství?

Základem by měla být pravidelná zubní hygiena. Tedy čištění zubů minimálně dvakrát denně včetně čištění mezizubních prostorů. Pokud častěji zvracíte, vypláchněte si nejprve ústní dutinu vodou a počkejte asi 15 minut než se pH dostane opět na normální úroveň. Jinak dochází k poškození zubní skloviny, která je naleptána kyselinami. 

Dále Vám v boji proti bolesti zubů v těhotenství pomůže vyvážená zdravá strava, která prospívá nejen budoucí mamince, ale také dítěti. Omezte příjem sladkých a kyselých potravin, protože vzhledem ke sníženému pH v dutině ústní se zvyšuje riziko vzniku zubního kazu.

Dodržujte také pravidelné preventivní prohlídky u zubního lékaře a dentální hygienistky, kteří Vám případně doporučí další rady, jak se starat o Vaše zuby v těhotenství. V tuto dobu by Vám také měli sdělit, jak se starat o dutinu ústní a zoubky Vašeho budoucího dítěte; pokud ne, neváhejte se na tyto informace zeptat.

Nezapomeňte, že svojí péčí o zuby v těhotenství, ovlivňujete také chrup Vašeho dítěte. První bakterie osidlující ústa Vašeho dítěte totiž pochází také od Vás a je prokázáno, že u matek s kazivým a neošetřeným chrupem je zvýšené riziko vzniku tzv. kazu časného dětství (early childhood caries).

Kontaktní formulář

Vaše jméno
Váš e-mail
Váš dotaz

Kontaktní formulář

Jméno a příjmení:
Jméno a příjmení:
E-mail:
E-mail:
Telefon:
Telefon:

Po odeslání objednávkového formuláře Vás budeme kontaktovat.

odeslat
Pin

Najdete nás v Praze 4

Hvězdova 33, Praha 4 - Pankrác

Telefon: +420 733 737 337

E-mail: [email protected]

Všechny kontakty