Vzhledem k aktuální situaci způsobené virem SARS-CoV-2 žádáme naše pacienty o dodržování následujících pravidel:
❌ Pokud jste v posledních 14 dnech navštívili zahraničí a máte termín v následujících 14 dnech, telefonicky se přeobjednejte.
❌ Přeobjednejte se také pokud máte rýmu, kašel, horečku, zažívací obtíže
❌ Na kliniku choďte bez doprovodu, zabráníte tak zvýšené kumulaci osob na jednom místě
❌ Dětští pacienti si s sebou na ošetření vezmou jako doprovod jen jednoho rodiče/ zákonného zástupce
❌ Pro komunikaci s naším pracovištěm volte telefon: 733 737 337 nebo e-mail: [email protected]
Prosíme o maximální spolupráci a dodržování všech pravidel, jen tak můžeme zajistit bezpečné pracovní prostředí a udržet běžný chod ordinací. Více se dočetete zde: facebook.com/Dental.office.h33

X

Zubní klinika

Telefon Informace: 733 737 337

Z čeho vzniká krevní sraženina v ústech a jak jí předcházet?

Nejprve bychom si měli říci, co to krevní sraženina vlastně je a jak ji můžeme poznat. Je to stav, při kterém se uvnitř cévy pomocí krevních destiček zúží či zcela zablokuje krevní průtok. Za normálních okolností nám slouží jako obranný mechanismus, jenž zamezuje vykrvácení při poranění cévního řečiště. V ústech to pak vypadá jakočervenofialová vyvýšená oblast sliznice naplněná krví.

Příčiny krevní sraženiny

Mohou existovat různé příčiny, zvláště pokud se vyskytují často nebo se nehojí. Mnoho krevních sraženin vyskytujících se v ústech však nemá žádnou zjevnou příčinu, v ostatních případech jsou důvody poměrně neškodné. Nejčastěji to bývá náhodné kousání do rtu a tváře, dále tomohou být alergické reakce, stres, špatně namontované protézy či dráždění zubními rovnátky.

Některé příčiny však není dobré brát na lehkou váhu. Existují totiž chorobné stavy se zvýšenou tendencí srážení krve, při kterých vznikají nežádoucí tromby (sraženiny), jenž mohou ucpat vzdálenou tepnu a dát tak za vznik např. infarktu, mrtvici či mohou být důvodem preeklampsie a častých potratů. Příčiny těchto onemocnění jsou buď vrozené nebo získané v průběhu života.

Řadíme mezi ně genetické poruchy (Leidenská mutace), selhání ledvin, opar, nádorová onemocnění, nízký počet krevních destiček, dehydratace, diabetes a nedostatek vitamínů (zejména vit C). Další neméně významnou příčinou jsou ústní bakterie Streptococcus gordonii, které unikají do krevního oběhu a potencují vznik sraženin. Nachází se především v zubním plaku na povrchu zubu a do krevního řečiště se dostávají skrze krvácející dáseň.

Kdy navštívit lékaře?

Pokud trpíte na častý výskyt krevních sraženin, bylo by vhodné navštívit svého stomatologa či praktického lékaře. Dále pokud se tyto léze špatně hojí, jsou abnormálně veliké, brání jídlu a pití.Je zapotřebí dle vyšetření zkontrolovat základní biochemii, parametry krevního srážení a krevní obraz.

Genetické predispozice taktéž není vhodné přehlížet. Pokud se ve Vaší rodině vyskytuje cukrovka nebo trombóza, raději navštivte svého praktického lékaře. Ten Vás může poslat na genetické vyšetření a v případě pozitivního nálezu dostanete od specialisty poučení a rady pro lepší životosprávu.

Prevence

V rámci prevence se zamyslete nad tím, co a kolik toho vypijete a jaké potraviny konzumujete. Dostává se Vašemu tělu všech potřebných vitamínů a minerálů v nezbytném množství? Na trhu je dnes veliké množství doplňků stravy, ale jen velmi málo značek je skutečně kvalitních.

Zařaďte do svého jídelníčku také potraviny a doplňky obsahující omegy-3 nenasycené mastné kyseliny, ty pomáhají ředění krve a zlepšují tak její cestu řečištěm. Sraženinám v ústech se také vyvarujete pravidelnou výměnou zubního kartáčku, používáním kvalitní zubní pasty a nitě, ústní vody a samozřejmě včasným řešením zánětů dásně.

 

Kontaktní formulář

Vaše jméno
Váš e-mail
Váš dotaz

Kontaktní formulář

Jméno a příjmení:
Jméno a příjmení:
E-mail:
E-mail:
Telefon:
Telefon:

Po odeslání objednávkového formuláře Vás budeme kontaktovat.

odeslat
Pin

Najdete nás v Praze 4

Hvězdova 33, Praha 4 - Pankrác

Telefon: +420 733 737 337

E-mail: [email protected]

Všechny kontakty