Z kapacitních důvodů musíme dočasně pozastavit příjem nových pacientů. Pacienty přijímáme nadále pouze na implantologické a parodontologické konzultace a rovněž pacienty, kteří jsou na ošetření odesláni referenčními lékaři.

X

Zubní klinika

Telefon Informace: 733 737 337
Ortodoncie Ortodoncie: 732 293 555

Výměna amalgámových plomb

Skoro každý z nás má alespoň jednu amalgámovou plombu. Kromě toho, že nevypadají příliš esteticky, jsou i tichou hrozbou pro naše zdraví a v neposlední řadě také kontaminují životní prostředí. Víte, že běžná amalgámová výplň obsahuje až 50 % rtuti, která se z plomby postupně uvolňuje do lidského organismu? Jak se vyhnout tomu nebezpečí? 

Tmavé amalgámové výplně nutí řadu z nás omezovat se při smíchu, navíc jsou částečně vyráběny ze rtuti, která patří mezi toxické kovy pro náš organismus nebezpečné. Rtuť se z amalgámových plomb uvolňuje v podobě výparů, z nichž až 80 % se vdechováním dostávají přes plíce do krevního oběhu.

Zákaz amalgámových plomb

Úřad pro bezpečnost a ochranu zdraví při práci ve Spojených státech amerických (Occupational Safety and Health Administration) zveřejnil seznam rizik spojených s používáním amalgámu nejen pro pacienty, ale také pro samotný stomatologický personál od zubních lékařů, přes zdravotní sestry až po studenty zubního lékařství. 

Jedním z prvních omezení v používání amalgámových výplní zubů je nařízení Evropské komise, která zakázala jejich používání pro nejrizikovější skupiny těhotné a kojící ženy a děti do 16 let. Toto rozhodnutí, které vydala Evropská komise, musí ještě schválit Evropský parlament. Zákaz amalgámových plomb by měl platit nejspíše od poloviny příštího roku.

Odstranění amalgámových výplní

Vedle zákazu používání amalgámových plomb u dětí do 16 let a těhotných či kojících žen, se řada pacientů obrací na své zubní lékaře s prosbou o odstranění amalgámových výplní. Čím se dá tedy řadu let používaný amalgám vhodně nahradit? Jako další dentální výplňový materiál slouží například kompozitní pryskyřice, skloionomer, porcelán nebo zlato.

Výměna amalgámových plomb v Dental Office H33

U nás v Dental Office H33, zubní klinice v Praze s amalgámem nepracujeme, zhotovujeme výplně kompozitní. Naším denním chlebem je výměna amalgámových výplní za výplně bílé – kompozitní.

 1. Stav před zákrokem  2. Použití kofferdamu  3. Odstranění výplně

Postup odstranění amalgámové výplně a nahrazení bílou  

Aby se při odstraňování amalgámu pacientovi nedostalo nic do úst, aby nic nespolkl či nevdechl, používáme izolační blánu – kofferdam. Amalgám se ze zubu odvrtá a následně se odstraní i kaz (jeho přítomnost kontrolujeme pomocí speciální růžové tekutiny – tzv.caries detektoru). Zub, u kterého zhotovujeme výplň, si od ostatních zubů oddělíme pomocí kovových matric, které jsou fixovány pomocí dřevěných klínků.

4. Aplikace caries detektoru 5. Matrice a dřevěné klínky 6. Tvorba nové výplně

Následně postupně vrstvíme kompozitní materiál a tvarujeme výplň. Každá vrstvička kompozitu se svítí speciální lampou s modrým světlem, pro důkladné vytvrzení výplně. Po vymodelování výplně následuje leštění a zkontrolování výšky zubu oproti ostatním zubům. Díky barevné škále kompozitních materiálů pacient téměř nerozezná, kde se výplň na zubu nachází.

7. Modelace bílé výplně 8. Hotová výplň 9. Po artikulaci a leštění

Kontaktní formulář

Vaše jméno
Váš e-mail
Váš dotaz

Kontaktní formulář

Jméno a příjmení:
Jméno a příjmení:
E-mail:
E-mail:
Telefon:
Telefon:

Po odeslání objednávkového formuláře Vás budeme kontaktovat.

odeslat
Pin

Najdete nás v Praze 4

Hvězdova 33, Praha 4 - Pankrác

Telefon: +420 733 737 337

E-mail: [email protected]

Všechny kontakty