Z kapacitních důvodů musíme dočasně pozastavit příjem nových pacientů. Pacienty přijímáme nadále pouze na implantologické a parodontologické konzultace a rovněž pacienty, kteří jsou na ošetření odesláni referenčními lékaři.

X

Zubní klinika

Telefon Informace: 733 737 337
Ortodoncie Ortodoncie: 732 293 555

Vše, co jste potřebovali vědět o rovnátkách

Nejdříve bychom si měli ujasnit, co to vůbec ortodoncie je. Jedná se o obor, který se zabývá právě studiem a léčbou nepravidelností chrupu. Specializuje se na diagnózu, prevenci a léčbu křivých zubů tak, aby došlo k jejich pravidelnému postavení a uvedení čelistí do správných poloh.

Rovnátky se řeší mnoho nejen estetických problémů se zuby a čelistmi. Nejčastěji se však jedná o mezery mezi zuby, obrácený skus, předkus, příliš natěsnané zuby či špatné postavení čelisti. Mnoho lidí má za to, že rovnátka jsou pouze pro děti, v dnešní době se ale čím dál tím více dospělých přiklání k rovnátkům, právě aby srovnaly některé nedostatky a jejich úsměv byl hned o něco hezčí. Je ovšem pravdou, že nejčastěji nosí rovnátka děti mezi 10. a 14. rokem věku, a to převážně z toho důvodu, že hlava i ústa se stále vyvíjí a rostou, tudíž je "spravování" ještě o něco jednodušší, než poté u dospělých.

Rovnátka dělíme do dvou hlavních kategorií - fixní a snímací. Představíme si ty největší rozdíly, které mezi těmito typy jsou.

Jak už z názvu napovídá, fixní rovnátka jsou na pevno. Zámky jsou nalepeny na vnější stranu zubů, gumičkami je do nich poté připevněn drátek, který má za úkol zuby narovnávat. Rovnátka na pevno si mohou poradit i se složitějšími vadami. Nevýhoda tohoto typu je složitější hygiena a situace, kdy se například kousek potravy zasekne za rovnátky a dotyčný si toho není vědom.

K fixním rovnátkům řadíme také rovnátka neviditelná, která jsou vhodným estetickým řešením. Problémem ale většinou bývá finanční náročnost.

Snímací rovnátka jsou výhodnější v případu možnosti lepší a důkladnější hygieny, problémem může někdy nastat nepravidelnost a občasné zapomínání na jejich nošení, které je potřeba zejména u dětí kontrolovat. Snímací rovnátka se dávají spíše u jednodušších vad, které nevyžadují fixní rovnátka. Nicméně většinou bývají doplňkem komplexní léčby fixními rovnátky a v mnoha případech nasazení fixních rovnátek předcházejí. Většinou se jimi u malých dětí kompenzují různé růstové vady a následně se pak fixní rovnátka rovněž nasadí.

Další otázkou může být cena rovnátek. Ta se samozřejmě liší dle daného druhu, tak se pojďme podívat blíže. Levnější variantou jsou samozřejmě rovnátka snímací. U těch se cena pohybuje v řádu tisíců korun. Nákladnější jsou poté rovnátka fixní, která se liší zejména tím, zda jsou tato rovnátka klasická nebo neviditelná. U těch klasických, tedy rovnátek se zámky a gumičkami zaplatíte od deseti tisíc na jednu čelist. Nejnákladnější variantu představují rovnátka neviditelná, kde se ceny pohybují v řádu desetitisíců a mohou přesáhnout částku až sto tisíc korun.

V tuto chvíli Vás může napadnout otázka, zda rovnátka hradí zdravotní pojišťovna? Situace je taková, že pojišťovny hradí práci za nasazení a kontroly fixních aparátů, nehradí ale jejich materiál. Snímací rovnátka hradí pojišťovny částečně, žádnou náhradu ale nečekejte v případě "estetických" rovnátek, tedy těch neviditelných.

Ač jsou rovnátka velice důležitá při řešení některých problémů, mnoho lidi nebo dětí se za ně stydí a nechtějí je. Je ale potřeba si uvědomit, případně dětem vysvětlit, že je tento krok nevyhnutelný k získání krásného, zářivého úsměvu s rovnými zoubky. Je potřeba zdůraznit, že rovnátka jsou pouze dočasná. Někomu se dokonce rovnátka líbí a udělá si z nich módní doplněk!

V případě, že cítíte, že byste rovnátka Vy nebo Vaše ratolesti potřebovali, neváhejte se obrátit na odborníky. Služby ortodoncie naleznete v každém větším městě, případně se poraďte se svým zubním lékařem.

Kontaktní formulář

Vaše jméno
Váš e-mail
Váš dotaz

Kontaktní formulář

Jméno a příjmení:
Jméno a příjmení:
E-mail:
E-mail:
Telefon:
Telefon:

Po odeslání objednávkového formuláře Vás budeme kontaktovat.

odeslat
Pin

Najdete nás v Praze 4

Hvězdova 33, Praha 4 - Pankrác

Telefon: +420 733 737 337

E-mail: [email protected]

Všechny kontakty