Z kapacitních důvodů musíme dočasně pozastavit příjem nových pacientů. Pacienty přijímáme nadále pouze na implantologické a parodontologické konzultace a rovněž pacienty, kteří jsou na ošetření odesláni referenčními lékaři.

X

Zubní klinika

Telefon Informace: 733 737 337
Ortodoncie Ortodoncie: 732 293 555

Trhání osmiček

Se zuby moudrosti má problémy celá řada dospělých, tzv. osmičky mohou během svého růstu způsobit velkou řadu komplikací a snadno se kazí. Proč tedy tyto třetí stoličky nazýváme zubem moudrosti? Za jakým účelem nám vůbec rostou a jakým způsobem se s nimi můžete popasovat, Vám řekneme právě v tomto článku.

Půjdeme-li k samotnému vzniku tohoto slovního spojení, zjistíme, že název zubu moudrosti vznikl pravděpodobně kvůli tomu, že se objevuje mnohem později než ostatní zuby. Většinou mezi osmnáctým a pětadvacátým rokem života. Tedy v letech, kdy by většina lidí měla již určité moudrosti dosáhnout. 

K čemu jsou zuby moudrosti?

Pro pochopení významu těchto zubů se však musíme vrátit hluboko do dob našich předků. Tyto stoličky jsou pozůstatkem z dob, kdy se člověk živil syrovou stravou, semínky, syrovým masem apod. a zuby moudrosti zvětšovaly žvýkací, respektive rozmělňovací, plochu.

Poté, když člověk začal upravovat stravu tepelně, tudíž byla snadněji rozmělnitelná, docházelo postupně k redukci dolní čelisti. Zmenšil se tah žvýkacích svalů a osmičky již nebyly zapotřebí. Jejich zachování však byl chytrý tah přírody, jelikož kvůli nedostatečné zubní hygieně byly často poslední nadějí. Kdysi bylo totiž běžné, že lidem kolem dvacátého věku života často zbývalo jen pár posledních druhých zubů. Nové stoličky tak pomáhaly ke zpracování potravy ještě dalších několik let.

V současné době ale zuby moudrosti pozbyly své funkce. Moderní člověk má ve dvaceti letech většinou kompletní druhý chrup a navíc v důsledku vývoje lidstva došlo ke zmenšení čelisti. Osmičky tak ztratily prostor, který je právě nejčastějším původcem všech problémů s těmito zuby. 

zuby-nehty

Prevence je základ

Pokud se ptáte, zda se dá problémům s osmičkami předejít, odpovědí je důkladná dentální hygiena. Při ní totiž lidé často právě na osmičky zapomínají. Pokud se Vám moudráky ještě neprořezaly, může Vám ošetřující lékař při preventivní prohlídce vytvořit panoramatický rentgenový snímek čelisti a podle něj usoudit, zda mají zuby moudrosti šanci vyrůst.

Má-li zub šanci se prořezat, může nastat i situace, kdy zub bude růst několik let. V průběhu tohoto období často vzniknou všemožné komplikace s bolestí v oblasti zubu a výjimečná nejsou ani zánětlivá onemocnění v ústní dutině. Podobné komplikace mohou lékaři utlumit medikamenty, čímž se ovšem nevyřeší samotná podstata problému. Léčba vede ke dvěma způsobům řešení, kterými se zabývá stomatologická chirurgie. První možností je tzv. dekapsulace, kdy lékař vytvoří cestu pro růst zubu. K takovému zákroku je ovšem zapotřebí, aby v okolí osmičky byl dostatečný prostor. V druhém případě pak musí problémový zub ven.

Extrakce osmiček

Náročnost vytržení zubu moudrosti se liší individuálně podle pacientů. Pokud je zub kompletně prořezaný, dalo by se vyjmutí přirovnat k běžné extrakci ostatních zubů. V ostatních případech, kdy je zub stále ukrytý v dásni se provádí tzv. chirurgická extrakce. Během té lékař prořízne dáseň, odstraní nepatrné množství čelistní kosti, zub vyjme a ránu zašije několika stehy.

Důležité je, že chirurgický zákrok probíhá v lokální anestezii a je tedy stejně tak jako ostatní zákroky bezbolestný. Pokud je zákrok časově náročný, nebo komplikovaný, ošetření může probíhat v analgosedaci. Ta pacienta zcela uklidní, odbourá u něj strach.

Jaká je cena vytržení osmiček?

Extrakce zubů moudrosti je celá hrazená z veřejného zdravotního pojištění a nezáleží přitom na její komplikovanosti. Připlácí se pouze za analgosedaci, pokud si ji pacient přeje.

Bolest po vytržení osmičky

Zhruba po dvou hodinách, kdy odezní lokální anestezie, může pacient po extrakci pocítit bolest. Tu je možné ztlumit analgetiky a studenými obklady. Ošetřené místo byste pak měli nechat co nejvíce v klidu. Snažte so ho tedy co nejméně dráždit.

Po zákroku je zcela běžné, že se v místě operace objeví otok a modřiny, které Vás mohou na několik dní omezit. Pokud by tyto bolesti a jiné komplikace po extrakci zubů přetrvávaly i šestý den po ošetření, je nutné vyhledat odbornou pomoc.


Přečtěte si také

Kontaktní formulář

Vaše jméno
Váš e-mail
Váš dotaz

Kontaktní formulář

Jméno a příjmení:
Jméno a příjmení:
E-mail:
E-mail:
Telefon:
Telefon:

Po odeslání objednávkového formuláře Vás budeme kontaktovat.

odeslat
Pin

Najdete nás v Praze 4

Hvězdova 33, Praha 4 - Pankrác

Telefon: +420 733 737 337

E-mail: [email protected]

Všechny kontakty