Z kapacitních důvodů musíme dočasně pozastavit příjem nových pacientů. Pacienty přijímáme nadále pouze na implantologické a parodontologické konzultace a rovněž pacienty, kteří jsou na ošetření odesláni referenčními lékaři.

X

Zubní klinika

Telefon Informace: 733 737 337
Ortodoncie Ortodoncie: 732 293 555

Paradentóza a její léčba

Co je paradentóza?

Paradentóza je vlastně “lidové“ označení pro nemoc, která je mezi lékaři známá jako parodontitida a věnuje se jí obor parodontologie. Jedná se o jedno z nejčastějších onemocnění dásní a tkání, postihující závěsný aparát zubu. Ten je tvořen systémem vazivových vláken, která kotví zub k dásni.  Tento systém vláken je důležitý jak pro samotnou pevnost zubu, tak pro zabránění bakteriím proniknout k povrchu zubu pod dásní.

Jak vzniká paradentóza?

Velmi častou otázkou je ,,jak vlastně paradentóza vzniká?“ Na vině je tzv. zubní plak- bakterie produkující toxiny, které se společně vyskytují na povrchu zubů, dásní a také v mezizubních prostorách. Pokud tento plak není kvalitně odstraněn, usazují se v něm minerální látky a tím vzniká zubní kámen. Ten je navíc ideálním povrchem pro další vrstvy plaku. Nevčasným odstranění zubního kamene vzniká v jeho okolí zánět, který způsobují právě bakterie rozkládající pojivou tkáň a je prvním příznakem vznikající paradentózy.

Proto trpíte-li zubním kamenem, nepodceňujte ho a vyhledejte profesionální pomoc u dentálních hygienistů. Nejen, že ví, jak odstranit zubní kámen, ale také jak mu preventivně předcházet. 

Příznaky paradentózy

Hlavními příznaky paradontózy jsou:

  • Krvácení dásní: Krvácení dásní se může projevovat během jídla nebo čištění zubů.
  • Zápach z úst: Zápach způsobují bakterie rozkládající zbytky potravy.
  • Zánět dásní: Zánět dásní poznáte tak, že dásně nemají přirozenou růžovou barvu, ale jsou intenzivně rudé. Dalším projevem může být zduření dásní a jejich otok.
  • Obnažení zubních krčků a kořenů: Nastává ústup dásní, čímž vznikají mezery mezi zuby, v kterých se usazuje zubní plak.
  • Změna postavení zubů: Změnu postavení zubů má na svědomí uvolňování vazivových vláken.

Stádia paradentózy

První stádium (lehký zánět dásně) se vyznačuje zanícením dásní, doprovázející krvácení při konzumaci potravin a čištění zubů. Dásně jsou zarudlé a mohou být i mírně oteklé.

první stádium paradentózy obrázek

Druhé stadium (silný zánět dásně a závěsného aparátu) představujezánět v pokročilém stádiu. Zubní krčky se obnažují, dásně jsou zarudlé a oteklé. Můžete pociťovat tlak a při kontaktu s dásní bolestivost. Intenzivní krvácení dásní doprovází zápach z úst.

Druhé stádium paradentózy obrázek

Třetí stádium (masivní zánět a úbytek kosti) je již kritický stav. Při kterém ubývá závěsného aparátu, kost ustupuje, zub se uvolňuje a může dojít k jeho vypadnutí. Tento stav bývá doprovázen dalšími zdravotními komplikacemi, díky postupu bakterií dál do těla.

Třetí stádium paradentózy obrázek

Prevence paradentózy

Pokud chcete mít náskok před paradentózou, je nutné jí předcházet. Proto nepodceňujte pravidelné návštěvy zubního lékaře a dentální hygieny. Nejdůležitějším krokem je ovšem pravidelná ústní hygiena. Jen správným odstraněním zubního plaku z mezizubních prostor můžete předejít vzniku zubního kamene a tím i možnosti onemocnění. Vhodné je také žvýkání žvýkaček bez cukru. Prokrvujeme tím dásně, čímž zvyšujeme jejich odolnost.

Léčba paradentózy

Pokud Vám byla diagnostikována počínající paradentóza, je možné jí vhodnou léčbou zastavit. Lékař nebo dentální hygienista pomocí speciálních přístrojů vyčistí postižená místa a poradí se správnou péčí o Váš chrup.

Nacházíte-li se však ve stádiu postupující paradentózy, je možné ji zpomalit pomocí chirurgického zákroku. Ten se provádí v lokální anestezii, kdy je ošetřované místo vyčištěno pomocí operativního otevření.

Paradentóza a babské rady – pozor na ně!

Na závěr bychom se chtěli s Vámi podělit o některé ,,babské rady“, které lidé využívají při prevenci i léčbě paradentózy. Berte je ale s rezervou, některé mohou napomoci v prevenci, ale paradentózu Vám nevyléčí. Zvláště pokud se u Vás již objevují nějaké příznaky, běžte rovnou k zubaři.

Jak již bylo řečeno, prokrvení dásní je v boji s paradentózou účinným pomocníkem. Při použití správné techniky čištění dochází k odstranění plaku a tudíž bakterií z krčkové oblasti. Můžete použít kartáčky s jemnými štětinami. Často se doporučuje masáž podpořit, některými bylinkami.

  • Citronová šťáva:

Masírujte dásně šťávou z čerstvě vymačkaného citronu. Samotný citrón je sám o sobě skvělý prostředek pro čištění zubů. Šťávou zastavíte krvácení a zpevníte dásně. Důležité je upozornit na fakt, že kyselina citronová oslabuje zubní sklovinu. Proto po procesu s citrónem počkejte minimálně 30 minut, než budete zuby namáhat (i čištěním).

  • Tymián:

               Využijte léčebných účinků tymiánu. V ¼ litru vody nechte projít varem lžičku tymiánu, který po té nechte louhovat dalších 15 minut. Tento vytvořený nálev přeceďte a za přijatelné teploty kloktejte. Potom dásně opět promasírujte.

  • Hřebíček:

Hřebíček působí nejen jako prevence paradentózy, ale také zubního kazu. Pro léčebné účely, je nejvhodnější připravit tinkturu složenou z hřebíčku, skořice a lihu.

  • Bylinný extrakt:

Ve stejném poměru smícháme dubovou kůru, kontryhel, truskavec ptačí a šalvěj. Na ½ horké vody dáme 2 čajové lžičky směsi. Takto vytvořeným ,,čajem“ vyplachujeme ústa několikrát denně a opět proceduru podpoříme masáží.

Kontaktní formulář

Vaše jméno
Váš e-mail
Váš dotaz

Kontaktní formulář

Jméno a příjmení:
Jméno a příjmení:
E-mail:
E-mail:
Telefon:
Telefon:

Po odeslání objednávkového formuláře Vás budeme kontaktovat.

odeslat
Pin

Najdete nás v Praze 4

Hvězdova 33, Praha 4 - Pankrác

Telefon: +420 733 737 337

E-mail: [email protected]

Všechny kontakty