
Nepodceňujte mrtvé, i ty Vám mohou znepříjemnit život
Řeč je samozřejmě o zubech. Ty obsahují zubní kanálky, o kterých člověk mnohokrát nemá ani ponětí. Tedy jen do té doby, než v takovém kanálku vznikne zánět. Ten nemusí vznikat jen v nemocném zubu, ale často se objeví i v zubu, který je dávno mrtvý. V každém případě je u takových zubů třeba vykonat endodontické ošetření. Jednoduše řečeno provést čištění zubních kanálků.
Zubní kanálky
Zubní (kořenový) kanálek, můžeme stručně popsat jako prostor uvnitř kořene zubu. Ten se dále větví a tyto drobné větve se mohou vyskytovat po celé délce kořene. Abychom Vám zamotali hlavu ještě více. Jeden zub může obsahovat i několik kanálků. Zpravidla mají přední zuby 1-2 kanálky, špičáky a malé stoličky 1-3 a velké stoličky 3-5. To je z anatomie, ale opravdu vše.
Zánět zubního kanálku
Infekce v zubních kanálcích je velice nepříjemnou záležitostí, o které nemusíme často ani vědět, ale její odstranění je nezbytné. Může vznikat například u odumřelých zubů po úrazech, nebo když kaz pronikne do zubní dřeně a její těsné blízkosti. Pokud infekci ze zubního kanálku neodstraníme včas pomocí vyčištění, tělo bude proti bakteriím bojovat vlastní silou. V reakci na prostup bakterií do okolí kořene zubu, začne rozpouštět kost, čímž vytvoří měkkou tkáň zvanou „váček“. Ten zmizí jen po kvalitním vyčištění zubních kanálků, protože tělo již ochrannou bariéru nevyžaduje.
Čištění zubních kanálků
Čištěním kořenových kanálků se zabývá obor mikroskopické endodoncie, díky které dokážeme dlouhodobě zachovat postižený zub v dutině ústní. Mikroskopická endodoncie díky použití mikroskopu dokáže zvětšit a zpřístupnit detaily zubu, které bychom pouhým okem často nedokázali ani vidět. Samotný zákrok (čištění zubních kanálků) je poměrně náročný a často i poslední možností, jak zub zachránit před vytržením. Proto je nutné ho provést s maximální péčí a pacient by se měl na zákrok připravit jak z časového, tak i finančního hlediska.
Jak probíhá ošetření zubních kanálků
Mikroskopické ošetření kořenových kanálků jsme schopni provést v průběhu jedné návštěvy. Pokud tedy ovšem nepřijde pacient s rozsáhlým zánětem nebo otokem. V takových případech je nutné zákrok rozdělit do dvou návštěv.
Je důležité podotknout, že ošetření se provádí v lokální anestezii, tudíž je celý úkon bezbolestný. Během ošetření se daný zub zaizoluje pomocí kofferdamu (izolační blána, která zajistí suché operační pole a ochrání pacienta). Po provedení mikroskopické endodoncie je ošetřený zub opět plně funkční a pacientovi by měl sloužit ještě několik dekád, dokonce až doživotně.