Z kapacitních důvodů musíme dočasně pozastavit příjem nových pacientů. Pacienty přijímáme nadále pouze na implantologické a parodontologické konzultace a rovněž pacienty, kteří jsou na ošetření odesláni referenčními lékaři.

X

Zubní klinika

Telefon Informace: 733 737 337

Nahradí roboti lidské zubaře?

Pomoc robotů ve zdravotnictví není dnes již ničím výjimečným, nicméně zubní chirurgie byla v této oblasti až donedávna polem neoraným. V roce 2017 však k průlomu došlo i zde.

Asi nebude překvapením, že k první operaci chrupu provedené robotem došlo v Číně, konkrétně v osmimilionovém Sienu. Operaci byli přítomni i lidští lékaři, nicméně byli zde jen pro kontrolu a aktivně do průběhu nezasahovali.

Speciálního robota vyvinula pekingská Beihang University ve spolupráci se Stomatologickou nemocnicí Čtvrté vojenské lékařské univerzity a byl navržen tak, aby nejen zvládal plnit pokyny stejně jako člověk, ale aby je plnil lépe než člověk. Doktor Čao I-min, který se na vývoji podílel, tvrdí, že robot se dokáže vyhnout chybám, kterým lidský personál podléhá. Robot pracuje se sadou přeprogramovaných pokynů a je schopen reagovat například i na to, že se pacient pohne.

Že tato novinka prorazila právě v Číně, není náhodou. Obchodní velmoc totiž trpí velkým nedostatkem kvalifikovaných zubařů a podobnému problému čelí i Hong Kong a Singapur. Podle posledních zpráv neuvěřitelných 400 milionů lidí v Číně potřebuje zubní implantát. Velké množství úkonů je tak prováděno nekvalifikovaným „zubařem" za často velmi nevyhovujících podmínek.

Robot by tak mohl být řešením. První operaci zvládl dobře a pacientce implantoval dva nové zuby vyrobené na 3D tiskárně. Otázkou však je, zda opravdu můžeme své zdraví vkládat plně do robotických rukou.

Mnoho expertů tvrdí, že to možné je. Robochirurgie či chirurgie s robotickou asistencí je dnes již jevem zcela běžným a její nespornou výhodou je především nebývalá přesnost.

Nicméně stále vyvstávají otázky ohledně bezpečnosti operací vedených roboty. V roce 2015 americká studie Adverse Events in Robotic Surgery, A Retrospective study of 14 Years of FDA Data propojila 144 úmrtí pacientů s chybami strojů. Toto číslo je však jen malým zlomkem z celkově provedených operací s robotickou pomocí.

Možná nás tak čeká revoluce a budeme se svěřovat do péče robotů. Je však naprosto jasné, že robot nikdy člověka plně nenahradí, jelikož si jen velmi nepravděpodobně osvojí lidský přístup, díky kterému i zubaře můžete mít rádi.

Kontaktní formulář

Vaše jméno
Váš e-mail
Váš dotaz

Kontaktní formulář

Jméno a příjmení:
Jméno a příjmení:
E-mail:
E-mail:
Telefon:
Telefon:

Po odeslání objednávkového formuláře Vás budeme kontaktovat.

odeslat
Pin

Najdete nás v Praze 4

Hvězdova 33, Praha 4 - Pankrác

Telefon: +420 733 737 337

E-mail: [email protected]

Všechny kontakty