Z kapacitních důvodů musíme dočasně pozastavit příjem nových pacientů. Pacienty přijímáme nadále pouze na implantologické a parodontologické konzultace a rovněž pacienty, kteří jsou na ošetření odesláni referenčními lékaři.

X

Zubní klinika

Telefon Informace: 733 737 337
Ortodoncie Ortodoncie: 732 293 555

Nadměrné slinění v těhotenství - normální jev nebo něco, na co si dát pozor?

"Však o nic nejde", říkáte si možná. Maminky, které si tím ale prošly, by vám rozhodně tvrdily opak!

Ptyalismus totiž dokáže být skutečně nepříjemným neduhem. Nastávající maminky se s ním setkávají zejména v prvním trimestru těhotenství a především ráno, s ranními nevolnostmi. Právě ženy, které trpí velkými nevolnostmi, se setkávají s nadměrným sliněním častěji.

Naštěstí se nejedná o závažný problém z hlediska zdraví, ale zejména ve společnosti se může žena cítit velice nekomfortně. Proto doporučujeme, pokud to jde, a uleví se vám - v soukromí můžete sliny vyplivnout, jelikož velké množství slin může umocňovat nevolnosti.

Kde je tedy ten zakopaný pes a proč k tomuto jevu v těhotenství dochází?

Bohužel vás moc nepotěšíme, protože přesná příčina ještě stále není zcela známá. S největší pravděpodobností to ale má na svědomí měnící se hladina hormonů. Někteří odborníci dokonce tvrdí, že ptyalismus je spojen s psychikou ženy. Dobrou zprávou ale je, že se s tímto problémem ženy nemusí potýkat v noci, během spánku se totiž tvorba slin utlumí.

K ptyalismu také může docházet u žen, které se potýkají s nevolnostmi, snaží se méně polykat a kvůli tomu dochází k hromadění slin v ústech.

Jak vyzrát na ptyalismus?

Ani tady pro vás bohužel nemáme moc dobré zprávy. Stejně jako těhotenské nevolnosti, také ptyalismus můžete zkusit maximálně zmírnit, návod jak se ho úplně zbavit vám ale bohužel nedáme.

Jedním ze způsobů, jak se slin "přirozeně" zbavit je cucání bonbónů. Při cucání se přeci jen polyká lépe a je možné, že díky tomu na pocit plných úst zapomenete. Podobným pomocníkem mohou být také žvýkačky. Může se ale stát, že po nějaké době už budete z bonbónů a žvýkaček přeslazená, zvolte tedy variantu bez cukru.

Polykání vám také usnadní pravidelné čištění zubů a dodržování ústní hygieny. Nezapomínejte na ústní vodu, která vám od slinění může ulevit. Na čištění zubů můžete používat pasty s adstringentním účinkem - ty mají za normálních okolností stahující vliv na dásně a používají se zejména při zánětu dásní a paradentóze, ale mohou přispět také k omezení slinění.

Pokud ráda sázíte spíše na bylinky, doporučujeme na výplachy úst heřmánek, šalvěj nebo mátu. Ty si buď připravíte doma nebo je lze zakoupit již připravené v lékárně.

Pomoci s polykáním by vám mělo také pití vody, především tedy po malých doušcích a častěji, než jste normálně zvyklá. Po pití vody by nemělo následovat ani zhoršení těhotenských nevolností!

Co se týče stravy, můžete zkusit zařadit menší porce, ale častěji. Prospívat vám nebudou potraviny s nadměrným obsahem škrobu, jako například bílé pečivo.

Nadměrné slinění v těhotenství není určitě nic, za co byste se měla stydět a omezovat tak pobyt ve společnosti dalších lidí. Vyzkoušejte naše rady a věříme, že toto období brzy pomine a vy si budete těhotenství a příchod miminka užívat bez starostí!

Kontaktní formulář

Vaše jméno
Váš e-mail
Váš dotaz

Kontaktní formulář

Jméno a příjmení:
Jméno a příjmení:
E-mail:
E-mail:
Telefon:
Telefon:

Po odeslání objednávkového formuláře Vás budeme kontaktovat.

odeslat
Pin

Najdete nás v Praze 4

Hvězdova 33, Praha 4 - Pankrác

Telefon: +420 733 737 337

E-mail: [email protected]

Všechny kontakty