Z kapacitních důvodů musíme dočasně pozastavit příjem nových pacientů. Pacienty přijímáme nadále pouze na implantologické a parodontologické konzultace a rovněž pacienty, kteří jsou na ošetření odesláni referenčními lékaři.

X

Zubní klinika

Telefon Informace: 733 737 337
Ortodoncie Ortodoncie: 732 293 555

Krvácení dásní

Krvácení dásní je druhým nejčastějším problémem, se kterým se lidé obracejí na své zubaře. Jen v České republice jím trpí až 40 % dospělých osob a zhruba třetina náctiletých. V následujícím článku si představíme jeho hlavní příčiny, tipy jak mu předejít a také postupy jak se ho zbavit.

Příčiny krvácení dásní

Krvácení dásní může mít různé příčiny, ale ve většině případů za něj může zanedbaná zubní hygiena. Na špatně vyčištěných zubech se postupem času vytváří zubní plak, který se časem přeměňuje na zubní kámen. Ten dráždí měkké tkáně a znemožňuje pevné přilnutí dásně ke krčku zubu. Nejefektivnější prevencí je používaní mezizubních kartáčků a zubní nitě.

Další příčinou může být i nedostatek vitamínu C, který se podílí na tvorbě kolagenu. Ten zpevňuje cévní stěny a je součástí vláken, která drží zuby na svém místě. Při nedostatku vitamínu C jsou dásně méně pevné a může dojít k jejich krvácení.

Pozor si dávejte i na nedostatek železa. To je součástí krevního barviva a svalových bílkovin a jeho hlavní funkcí v lidském těle je transport kyslíku. Jeho nízká hladina v krvi se pozná podle popraskané kůže a právě krvácení dásní. Nedostatkem železa trpí především lidé, kteří ve velké míře konzumují kávu a čaj. Krvácení dásní může znamenat i problém s játry. V tomto případě však nekrvácejí jen samotné dásně, ale i ostatní sliznice v těle.

Mezi další příčiny krvácení dásní patří překyselení organismu, které vzniká hlavně díky špatným stravovacím návykům. Ty mají za následek, že v lidském těle klesá podíl zásaditosti a dochází k překyselení organismu. Tato nerovnováha způsobuje nedostatečné vstřebávání vitamínu B, které je hlavní příčinou tvorby aftů, oparů, popraskaných koutků a také krvácení dásní.

V krajním případě může jít o příznak poruchy srážlivosti krve. Ta se projevuje nejen krvácením dásní, ale také krvácením z nosu, modřinami a přítomnosti krve v moči a stolici. Pokud máte tyto problémy, je dobré vyhledat lékaře.

Samostatnou kapitolou je pak krvácení dásní v těhotenství, které je způsobeno hormonálními změnami v ženském těle, díky čemuž dochází ke změnám vnímání chuti, pachů a zvýšení dávivého reflexu. Tento fakt nejvíce ovlivňuje samotné dásně. Těhotné ženy mohou mít tendenci konzumovat více sladkých a kyselých potravin, což má spolu v kombinaci s častějším zvracením vliv na změnu pH v ústech. Doporučená léčba proto prevenci bolesti zubů v těhotenství je stejná, těhotné ženy by měly věnovat větší pozornost zubní hygieně a nepodceňovat pravidelné prohlídky u zubního lékaře.

Parodontitida, jedna z nejčastějších příčin krvácení dásní

Parodontitida je chronické či akutní, destruktivní onemocnění závěsného aparátu zubu, které může skončit až ztrátou jinak naprosto zdravého zubu. Při paradontitidě jsou tkáně postiženy zánětem, který vzniká hromaděním zubního plaku. Zubní plak se nejčastěji hromadí v okolí zubního krčku, kde také často vznikají již zmíněné záněty. Zánět může proniknout až do zubního lůžka, kde může narušit vazy, které ukotvují zuby v zubním lůžku a ve finální fázi i samotnou zubní kost.

Mezi hlavní příznaky parodontitidy patří již výše zmíněné krvácení dásní při čištění zubů, během jídla nebo zápach z úst, zánět dásní, který poznáte podle změny barvy vašich dásní. Přirozená barva lidských dásní je růžová, při probíhajícím zánětu však svou barvu mění do ruda. Mezi projevy zánětu dásní patří také silné zduření doprovázené otokem. Parodontitida se dále projevuje obnažením zubních krčků a kořenů, při kterém dásně ustupují a tím vznikají mezi zuby větší mezery, ve kterých se usazuje zubní plak. Finálním příznakem je změna postavení samotného zubu, která je způsobena uvolněním vazivových vláken, které drží zuby přichycené v dásni.

Parodontitida se dělí na tři stádia. V prvním z nich dochází k lehkému zánětu dásně, která může krvácet při konzumaci potravin nebo čištění zubů. Samotná dáseň je zarudlá a může být i oteklá. Při druhé fázi už dochází k silnému zánětu dásně, při kterém dochází k obnažení zubních krčků a zároveň k zarudnutí a otoku dásní. Pacient může pociťovat tlak a bolest. Krvácení je intenzivnější a doprovází jej zápach z úst. Třetí stádium už představuje kritický stav, nemoc napadá závěsný aparát zubu, ten se uvolňuje a může dojít k jeho vypadnutí. Díky tomu může dojít k postupu bakterií dále do lidského těla a s tím souvisí i nemalé množství dalších zdravotních komplikací.

Dobrou zprávou je, že parodontitidě lze předejít dobrou dentální hygienou a pravidelnou návštěvou zubního lékaře. Nepodceňujte intenzivní čištění mezizubních prostor, kde vzniká zubní kámen. Pokud Vám byla paradentóza diagnostikována, nejvhodnější řešení situace a další postup navrhne Váš zubní lékař. V praxi pak platí, že počínající nemoc lze zastavit, postupující paradentózu lze návštěvou dentální hygienistky nebo chirurgickým zákrokem zpomalit.

Jak se zbavit krvácení dásní?

Pokud Vás krvácení dásní trápí opakovaně, zvažte návštěvu svého zubního lékaře, který Vám navrhne další postup. Jak se krvácení dásní zbavit? Základem je výborná zubní hygiena, doprovázená výběrem vhodného zubního kartáčku (doporučované jsou spíše ty s jemnějšími štětinami) a používáním ústní vody s výtažkem z bylin, které dásně zklidňují. Výběr zubní pasty není až tak důležitý ale může být dobrým pomocníkem k efektivnější regeneraci dásní.

Kontaktní formulář

Vaše jméno
Váš e-mail
Váš dotaz

Kontaktní formulář

Jméno a příjmení:
Jméno a příjmení:
E-mail:
E-mail:
Telefon:
Telefon:

Po odeslání objednávkového formuláře Vás budeme kontaktovat.

odeslat
Pin

Najdete nás v Praze 4

Hvězdova 33, Praha 4 - Pankrác

Telefon: +420 733 737 337

E-mail: [email protected]

Všechny kontakty