Z kapacitních důvodů musíme dočasně pozastavit příjem nových pacientů. Pacienty přijímáme nadále pouze na implantologické a parodontologické konzultace a rovněž pacienty, kteří jsou na ošetření odesláni referenčními lékaři.

X

Zubní klinika

Telefon Informace: 733 737 337
Ortodoncie Ortodoncie: 732 293 555

K čemu slouží RETAINERY a na co si dát pozor?

To by asi naštvalo nejednoho z nás, že?

Aby se tomuto předcházelo, existují proto retainery.

K čemu tedy retainery slouží? Používají se především k uzavření mezer mezi zuby, odstranění problémů s výslovností nebo k řešení jiných určitých problémů ústní dutiny. V některých případech se používají také při komplikacích jako například předsouvání jazyka či skřípání zubů. Nejčastější použití je ale stálé nasazení retainerů po sejmutí rovnátek.

Retainerů máme samozřejmě více druhů. Zubní lékař může doporučit retainery snímatelné, fixní nebo jejich kombinaci. První typ, tedy retainery snímatelné jde, jak z názvu napovídá, sundat. Nejčastějším retainerem tohoto typu je tzv. Hawley, který je vyroben z plastového těla a více drátků. Drátek drží na místě zoubky a část z plastu se přiléhá k patru nebo zadní straně dolních předních zubů. Vzhledem k tomu, že retainery bývají často pro děti, je jejich výhodou, že je možné je zhotovit v různých barvách či vzorech, což může dítě více povzbudit k jejich nošení. Problémem občas může být právě to, že ho některé děti nosit zkrátka nechtějí.

Dalším častým typem, který jsme ještě nezmínili, je essix, což si lze představit jako čirý plastový plášť, který přesně odpovídá obrysům zubů. Tento typ aparátu je používán u pacientů, kteří nepotřebují silnou retenci.

Na co si dát pozor u tohoto snímatelného typu? Retainer by se měl vždy správně nasadit, aby nedošlo k jeho poškození. K tomu může dojít také ve chvíli, kdy je vystaven vysokým teplotám, kvůli kterým by se mohl dokonce roztavit. Je tak podstatné dětem neustále připomínat, aby byl retainer vždy bezpečně uložen v obalu, ve kterém nedojde k jeho poškození.

Kromě typu Hawley je u snímatelných retainerů ještě 1 typ a tím je rovnátkový typ z čirého plastu. Největší předností je to, že se umisťuje na zuby, ale neobsahuje drátky a tím pádem není vidět, je tedy estetičtější variantou. Je vyráběn na míru z tenkého a průhledného plastu.

Fixní retainer je druhou variantou, kterou může zubní lékař doporučit. U těch je velkou výhodou to, že drží zuby na místě neustále a nedochází tedy k tomu, že by se opět zkřivily nebo by se mezi nimi dělaly mezery. Tvoří je tenký drátek, který je umístěn na vnitřní straně ať už horních, či spodních předních zubů. Podobně jako u fixních rovnátek, i zde je drátek přichycen lepidlem. Fixní retainery jsou dobrou volbou jejich majitele, ale mohou potrápit při čištění zubů, které je zde o něco složitější.

Další kapitolou je samotné čištění retainerů. Samozřejmě je potřeba ho čistit každý den, jelikož na sebe může zachytit bakterie, plak a zbytky jídel, které se v ústech nachází. Čištění není obtížné a u snímatelných typů se jednoduše vyčistí zubním kartáčkem a pastou minimálně jednou denně. U fixních retainerů se používá kartáček a zubní nit či pomůcky používané k čištění klasických rovnátek.

Kdy a jak často retainer nosit Vám sdělí ortodontista, který ze začátku často doporučí nasazovat retainer na celý den a noc a pokud postupem času nedochází k pohybu zubů, může se nošení omezit pouze na noc.

Retainer je nezbytností v cestě za rovnými zoubky, protože po sundání rovnátek velice často dochází k takzvanému relapsu a někteří pacienti jsou poté zklamaní, že rovnátka nosili víceméně zbytečně. Při nošení retainerů je tedy především důležité dbát na poctivost. Ač může při jejich nasazení nastat při jejich nasazení mírnější problém s mluvením, je to něco, co se dá překonat a vyplatí se na retainery si zvyknout a užívat si krásných zoubků!

Pokud nevíte, zda jsou retainery zrovna pro Vás, poraďte se se svým zubařem, který Vám jistě vše vysvětlí a doporučí nejvhodnější aparát Vám na míru.

Kontaktní formulář

Vaše jméno
Váš e-mail
Váš dotaz

Kontaktní formulář

Jméno a příjmení:
Jméno a příjmení:
E-mail:
E-mail:
Telefon:
Telefon:

Po odeslání objednávkového formuláře Vás budeme kontaktovat.

odeslat
Pin

Najdete nás v Praze 4

Hvězdova 33, Praha 4 - Pankrác

Telefon: +420 733 737 337

E-mail: [email protected]

Všechny kontakty