Z kapacitních důvodů musíme dočasně pozastavit příjem nových pacientů. Pacienty přijímáme nadále pouze na implantologické a parodontologické konzultace a rovněž pacienty, kteří jsou na ošetření odesláni referenčními lékaři.

X

Zubní klinika

Telefon Informace: 733 737 337

Jak vypadá tzv. zubní váček?

K zánětu zubního nervu dochází, když se do tzv. kořenového kanálku zubu dostanou bakterie nejčastěji z neošetřeného zubního kazu. Pokud se přiblíží samotné čelistní kosti, náš organismus vytvoří pod zubem zánět neboli zubní váček. Jak vlastně takový zubní váček vypadá? A jak jej vyléčit? 

Zubní váček se může objevit i v několika dalších případech. Může vzniknout také u zubů, u kterých nebyl kvalitně ošetřen celý kořenový systém a kde i po ošetření zbyly v kořenovém kanálku bakterie. K porušení zubního nervu může dojít také při broušení zubů na korunku či můstek. 

Jak vypadá zubní váček

Zubní váček nemusí být na první pohled viditelný. Zubní lékař ho může objevit při preventivní prohlídce na rentgenovém snímku – a to jako tzv. nález, různého rozsahu, pod kořenem zubu. Občas jej ale můžete objevit a poznat v podobě výstupku na dásni.

Zprvu se může jednat o červený boulovitý útvar, který může po chvíli zbělat a později se také zvětšit. Pokud je výstupek citlivý na dotek a pokud z něj také vytéká hnis, pravděpodobně se jedná o zubní váček, který je třeba řádně prošetřit u Vašeho stomatologa. Zubní lékař udělá řádné vyšetření, rentgenové snímky a domluví se s Vámi na možnostech léčby. 

Zubní váček a příznaky

Zubní váček Vás také zalarmuje v podobě zarudnutí, horkosti či otoku v místě váčku, bolestivosti či vyklenutí dásní. Méně známý je i fakt, že tento zánět může projevit kdekoliv na těle. Pokud je imunita jedince navíc oslabena chřipkou či nachlazením, zubní váček může navíc doprovázet otok s hnisem. Chronický zánět zubního váčku může navíc vážně zatížit imunitní systém a ohrozit některé orgány jako ledviny či srdce. 

Jak vyléčit váček na dásni

Kvůli zubnímu váčku nemusí dojít k vytržení zubu. Je třeba se jím ale zabývat v rámci tzv. endodontické ošetření. V něm dochází k odstranění bakterií a vyčištění a uzavření vnitřního prostoru zubu tak, aby se do kořenového kanálku další bakterie nedostaly. Při vyšetření kořenových kanálků jsou největší překážkou jejich miniaturní rozměry. Proto zákrok vyžaduje maximální pečlivost. Kvalitně provedená mikroskopická endodoncie vykazuje úspěšnost léčby zánětu zubního váčku 96-98 %

Prevence zubního váčku

Pro prevenci zubního váčku platí jednoduchá logika. Jakmile se zub začne ozývat, je třeba ho ošetřit. Zmírnění bolesti pomocí některého z volně dostupných analgetiky, tedy léků na bolest, může být velice záludné. Nemusíme si díky nim totiž všimnout počínajícího závažného zánětu v okolí kořenů.

Je-li člověk zdravý, jeho obranyschopnost se dokáže s takovým zánětem nějak vyrovnat. Na druhou stranu tento zánět může být i životu nebezpečný - má tendenci šířit se rychle do okolních tkání. Pokud jej doprovází silná bolestivost, otok či horečka, dalším krokem je vyhledání zubní ordinace 

Pravidelně bychom tak měli odstranit zubní plak důkladným čištěním zubů správnou technikou alespoň dvakrát denně. Samozřejmostí by pak mělo být čištění mezizubních prostor s pomocí mezizubních kartáčků a zubní nitě a případná konzultace dentální hygieny s příslušným odborníkem. Ten Vám nejlépe vysvětlí vhodnou péči a doporučí konkrétní postupy. Samozřejmostí je preventivní prohlídka u zubaře 2x ročně a návštěva dentální hygienistky.

 

 

 

Kontaktní formulář

Vaše jméno
Váš e-mail
Váš dotaz

Kontaktní formulář

Jméno a příjmení:
Jméno a příjmení:
E-mail:
E-mail:
Telefon:
Telefon:

Po odeslání objednávkového formuláře Vás budeme kontaktovat.

odeslat
Pin

Najdete nás v Praze 4

Hvězdova 33, Praha 4 - Pankrác

Telefon: +420 733 737 337

E-mail: [email protected]

Všechny kontakty