Z kapacitních důvodů musíme dočasně pozastavit příjem nových pacientů. Pacienty přijímáme nadále pouze na implantologické a parodontologické konzultace a rovněž pacienty, kteří jsou na ošetření odesláni referenčními lékaři.

X

Zubní klinika

Telefon Informace: 733 737 337

Jak vybrat elektrický kartáček na zuby?

V dnešní době se na trhu vyskytuje nepřeberné množství elektrických zubních kartáčků, které se navzájem v mnoha ohledech liší. Pokud přemýšlíte o jejich koupi a nevíte, jaký si vybrat, tak právě pro Vás je určen tento článek. 

Typy elektrických zubních kartáčků

V současnosti si můžete vybrat ze mnoha typů elektrických zubních kartáčků. Ty bychom však mohli rozdělit do dvou hlavních kategorií. Každá z nich má rozdílné vlastnosti, své výhody a nevýhody, o kterých si v následujících řádcích povíme. 

Rotační zubní kartáček, rotačně-oscilační zubní kartáček

Tyto kartáčky pracují na principu oscilace a mají kulatou hlavici. Hlavice vykonává kruhový pohyb v úhlu 90°, při kterém dochází ke stírání plaku. Rotačně oscilační kartáček kombinuje pohyb hlavice s jemnými pulzacemi ve směru štětin, které narušují zubní plak. Jejich výhodou bývá nižší pořizovací cena. Obvykle jsou vybaveny senzorem tlaku a disponují vysokým výkonem. Obecně je tento typ vhodný pouze pro pacienty, kteří mají zdravé zuby i dásně.

Pokud Vás trápí citlivé dásně či odhalené krčky je určitě lepší sáhnout po kartáčku sonickém.  Někteří odborníci se také shodují, že právě díky vysoké intenzitě čištění způsobuje tento typ kartáčku nevratné poškození skloviny i dásní. Rotačním kartáčkem byste vždy měli čistit pouze zuby a nezajíždět k rozhraní zubu a dásně právě proto, abyste ji nezatěžovali vysokým výkonem kartáčku. Logicky ale pak v této oblasti zůstávají nečistoty, které je následně nutné odstranit jiným způsobem. Předním výrobcem rotačních kartáčků je Braun Oral-B. 

Sonický zubní kartáček

Sonická technologie rozechvívá štětiny kartáčku pomocí ultrazvuku. Tím vzniká směs zubní pasty, slin a vody která prostupuje i mezizubními prostory. Zuby jsou tak čištěny kombinací stíravého pohybu štětin a dynamického proudu. Tyto kartáčky jsou k zubům i dásním velmi šetrné.  Špičkou mezi sonickými kartáčky je Philips Sonicare.

Další funkce elektrického zubního kartáčku

Oba typy kartáčků obvykle disponují dobíjecím akumulátorem. U většiny z nich také najdete časovač tzv. Timer, který Vám pomůže ohlídat správnou dobu a rovnoměrné čištění zubů .

Šikovnou funkcí je také senzor tlaku, který Vás upozorní, zda na kartáček příliš netlačíte. Oba kartáčky vyžadují správnou techniku čištění, se kterou vám pomohou instruktážní videa nebo dentální hygienistka.

Stejně tak je dobré brát na zřetel jejich speciální příslušenství, s kterým jsou dodávány. Některé se dodávají s čistícími hlavicemi navíc, cestovními pouzdry, nabíjejícími stanicemi, apod. 

Jak tedy vybrat elektrický zubní kartáček? 

Preferujete spíše rotační, či oscilační typ? - Pokud máte citlivější dásně, nedoporučujeme používat rotační zubní kartáček 

Bude, přistroj používat více lidí, nebo jen vy? - Jestliže bude přístroj využívat celá rodina, tak preferovat přístroj, který se dodává i s náhradními hlavicemi.

Jak často se bude přístroj využívat? - Podle toho zvolit i kapacitu baterie, nebo zvážit zdali nebude dostačující kartáček poháněný bateriemi

Doufáme, že Vám tento článek pomůže při rozhodování, a že budete s výběrem elektrického kartáčku spokojeni. 

 

Rotační, rotačně-oscilační kartáček

Sonický kartáček

Pro citlivé zuby

ne

ano

Pro citlivé dásně

ne

ano

Odstranění plaku z mezizubního prostoru

ne

částečně

 

Odstranění plaku z dásňového žlábku

ne

ano

Vysoká intenzita čištění

ano

ano

Dobíjecí baterie

ano

ano

Vyměnitelná hlavice a další vybavení

ano

ano

Kontaktní formulář

Vaše jméno
Váš e-mail
Váš dotaz

Kontaktní formulář

Jméno a příjmení:
Jméno a příjmení:
E-mail:
E-mail:
Telefon:
Telefon:

Po odeslání objednávkového formuláře Vás budeme kontaktovat.

odeslat
Pin

Najdete nás v Praze 4

Hvězdova 33, Praha 4 - Pankrác

Telefon: +420 733 737 337

E-mail: [email protected]

Všechny kontakty