Z kapacitních důvodů musíme dočasně pozastavit příjem nových pacientů. Pacienty přijímáme nadále pouze na implantologické a parodontologické konzultace a rovněž pacienty, kteří jsou na ošetření odesláni referenčními lékaři.

X

Zubní klinika

Telefon Informace: 733 737 337
Ortodoncie Ortodoncie: 732 293 555

Jak si správně čistit zuby?

Ačkoliv čištění zubů vypadá na první pohled jednoduše, pokud půjdete ke svému zubnímu lékaři a ten po Vás bude chtít, abyste mu ukázali, jakým způsobem si čistíte zuby, nejspíše Vám po názorné ukázce řekne, že si zuby celou dobu čistíte špatně. Čištění zubů je totiž věda, která ovšem přináší své ovoce v podobě krásného zářivého úsměvu. V následujícím článku naleznete několik základních tipů, podle kterých je dobré se řídit v případě, že chcete mít zdravé a krásné zuby.

Jak dlouho správně zuby čistit?

Asi nejvíce lidí řeší dobu, po kterou si zuby mají čistit. Dříve lékaři uváděli, že stačí čistit dvě minuty s tím, že tato doba stačí na vyčištění celého chrupu. Nyní se však již dočtete, že dvě minuty pro důkladné vyčištění všech zubů nestačí a i zubní lékaři se stále častěji přiklánějí k delší době čištění.

U každého jedince je však doba, za kterou je schopen si vyčistit zuby různá, záleží totiž například na technice nebo na druhu zubního kartáčku, motorických schopnostech. Pokud ovšem chcete věnovat dostatek péče i mezizubním prostorům, počítejte s tím, že se Vaše čištění zubů prodlouží.

Jak správně držet kartáček?

Další častou otázkou je to, jakým způsobem zubní kartáček správně držet. Většina lidí totiž drží zubní kartáček v pevně sevřené pěsti, což není úplně správně. Nabádá to totiž vyvíjet na zuby větší tlak, čímž se může poškodit dáseň i zubní sklovina. Pokud ovšem budete držet zubní kartáček jako tužku, budete mít nad kartáčkem kontrolu a nebudete moci vyvíjet tak velký tlak.

Správná technika čištění zubů

Pokud jde o správnou techniku čištění zubů, byla dříve velmi propagovaná takzvaná horizontální metoda, která spočívá ve vodorovném posouvání zubního kartáčku tam a zpět. Tato metoda ovšem nadměrně obrušuje zubní krčky, a tak je lepší používat vibrační-krouživou metodu.

Začněte tím, že zubní kartáček přiložíte čistícími vlákny půl na dáseň a pul na zub pod úhlem přibližně 45 stupňů a začněte dělat drobné vibrační-krouživé pohyby. Vlákna kartáčku by se v ideálním případě měla dostat i do dásňového žlábku a záhybů korunek vedoucích k mezizubnímu prostoru, kde se nejvíce tvoří zubní plak s bakteriemi škodící tvrdé zubní tkáni i dásni.

Čistit je potřeba zevní i vnitřní plošky zubů, resp. všechny dostupné plošky dvakrát denně. Jednou za den je třeba čištění mezizubních prostor mezizubním kartáčkem nebo nití. Zubním kartáčkem je možno vyčistit jemně i povrch jazyka 

Elektrický zubní kartáček

Může být dobrým pomocníkem zjednodušující domácí ústní hygienu, pokud je používán správně. V opačném případě může i škodit. V dostupnosti na našem trhu jsou nejefektivnější sonické zubní kartáčky

Pomoci s výběrem správných pomůcek by Vám měl Váš zubní lékař nebo dentální hygienistka. Tak budete mít jistotu, že jsou Vaše pomůcky a technika pro Vás nejefektivnější.

Kontaktní formulář

Vaše jméno
Váš e-mail
Váš dotaz

Kontaktní formulář

Jméno a příjmení:
Jméno a příjmení:
E-mail:
E-mail:
Telefon:
Telefon:

Po odeslání objednávkového formuláře Vás budeme kontaktovat.

odeslat
Pin

Najdete nás v Praze 4

Hvězdova 33, Praha 4 - Pankrác

Telefon: +420 733 737 337

E-mail: [email protected]

Všechny kontakty