
Jak se zbavit zubního plaku a v čem spočívá prevence zubního kamene?
Jak říkají zubní lékaři - náš úkol spočívá v odstranění zubního plaku z našich zubů, který se bohužel rychle tvoří. Samozřejmou věcí je pravidelné čištění zubů, které nám ne vždy pomůže na 100 %. Je nutné zařadit i další péči, která nám zefektivní odstranění plaku. Každý z nás má jinou dutinu ústní a každému může vyhovovat něco jiného. Zářivě bílé zuby chce přece každý, no ne?
Tyto způsoby jsou účinné a levné: máme pro vás 5 tipů, na základě kterých vás zubní lékař na preventivní prohlídce pochválí. Pokud vlastníte rovnátka, tyto způsoby samozřejmě můžete také aplikovat.
- Jedlá soda - pomocí jedlé sody si můžete zuby vyčistit úplně stejně jako s pastou. Měla by vám zajistit bělejší úsměv, nicméně tuto metodu musíte dodržovat pravidelně.
- Pomerančová kůra - Až někdy budete mít chuť na pomeranč, vzpomeňte si na nás. Vezměte si slupku a otřete si ji o zuby a poté opláchněte vodou. Slupka pomáhá bojovat proti skvrnám a bakteriím na zubech.
- Sezamová semínka - Taková zvláštní ale funkční rada! Vložte si do úst několik sezamových semínek a po nějakou chvíli je žvýkejte a nakonec vyplivněte. Dokážou vás krásně zbavit zubního plaku.
- Vitamínová zubní maska - ovocná maska obsahuje vitamín C, a proto je dobré si ji vytvořit. Také pomáhá se zbavit zubního plaku. Stačí smíchat dužinu z jahod, rajčat, pomeranče a nanést si ji na zuby. Měli byste nechat působit okolo pěti minut a poté opláchnout. Nejen, že budete mít svěží dech, ale zároveň dokážete odstranit skoro všechny bakterie z dutiny ústní.
- Ocet - poslední metoda je nejméně příjemná, na druhou stranu je přirozená a dokáže vám vyčistit zuby bez jakéhokoliv chemického poškození. Smíchejte dvě lžíce octa spolu se solí a se čtyřmi lžícemi vody. Opět naneste, a nechte několik minut působit. Po několika minutách opláchněte a měli byste pocítit rozdíl na svých zubech.
Co je to zubní kámen a jak vlastně vzniká?
Jedním z nešvarů dutiny ústní je zubní kámen. Zubaři často říkají, že lidé tento problém neřeší, protože nezpůsobuje žádnou bolest a nejsou ničím omezeni.
Zubní kámen je jakýsi nástupce zubního plaku. Zanedbávání čištění zubů vede k hromadění plaku a začínají se v něm zachytávat minerály ze slin. Kombinací těchto faktorů vzniká zubní kámen.
Rada zubařů k lidem je taková, že by se sami neměli pouštět do odstraňování zubního kamene. Jedná se o záležitost, o kterou by se měl postarat zubní lékař či dentální hygienistka. Ti odhalí přítomnost kamene a přistoupí k bezbolestnému odstranění.
Existují 3 metody, pomocí kterých lze zubní kámen odstranit - ultrazvuk, laser a speciální škrabky a kyrety. Nejčastější využívanou metodou je bezpochyby ultrazvuk.
Poraďte se se svým zubařem, který vás může odkázat na dentální hygienu.
Prevence před zubním kamenem
Prevence spočívá v pravidelném navštěvování dentální hygieny. Je doporučeno čistit si zuby 2x denně, protože plak se ukládá i hodiny poté, co jsme něco zkonzumovali. Také by se nemělo zapomínat na mezizubní kartáčky nebo zubní nit.
A to nejdůležitější - nevynechávejte pravidelné preventivní prohlídky u svého zubního lékaře! Prohlídka by se měla uskutečnit 2x do roka. Tak se na Vás těšíme!