Z kapacitních důvodů musíme dočasně pozastavit příjem nových pacientů. Pacienty přijímáme nadále pouze na implantologické a parodontologické konzultace a rovněž pacienty, kteří jsou na ošetření odesláni referenčními lékaři.

X

Zubní klinika

Telefon Informace: 733 737 337
Ortodoncie Ortodoncie: 732 293 555

Jak překonat strach ze zubaře?

Už jste opět odložili návštěvu zubaře na další termín? Nebo Vás vždy den před jeho návštěvou přepadne nezvladatelná nevolnost a bolest hlavy? Pokud se Vám klepou kolena ještě dříve, než dosednete na zubařské křeslo, potom se nejspíše potýkáte s chorobným strachem z návštěvy zubní ordinace. Dentální fobie, jak se tyto děsy občas nazývají, není lehké se zbavit. Naštěstí existuje několik záchytných berliček, jak strach z obávaného doktora alespoň trochu zmírnit. 

Vyberte si správné načasování

Spustit kontrolku strachu může vyvolat už jen samotné pomyšlení na injekční stříkačku, nehledě na samotný zvuk vrtačky či pohled na zubařské křeslo. Nemusíme být tedy nutně v zubní čekárně, abychom se jednoduše vystresovali. Pokud máte tu možnost, stanovte si datum Vaší návštěvy zubaře na den, který Vám co nejvíce vyhovuje. Není ideální spojovat v jednom dni preventivní prohlídku u zubaře například s pracovním pohovorem. Základem je dobrý spánek a správné načasování snídaně či oběda. Nechoďte do ordinace s prázdným žaludkem, ale ani nejezte krátce před návštěvou. Ideální je dát si lehké jídlo cca dvě hodiny před návštěvou. 

Pomocí hudby přijdete na jiné myšlenky

V čekárně u zubaře často není slyšet nic jiného tikot hodin odpočívajících čas, který zbývá do útrap v zubařském křesle. Ten je často doprovázený nenáviděným zvukem vrtačky. Jak jinak přebít zvuk než jiným zvukem? Není nic jednoduššího než si nasadit sluchátka s hudbou, která Vás alespoň trochu odpoutají od nepříjemného čekání. Hudba se obecně používá jako velice účinná relaxační technika, která Vám může pomoci i u zubaře. Uklidňující tóny Vám dodají potřebný vnitřní klid, kdy snáze zapomenete na to, co Vás čeká. 

Vezměte s sebou doprovod

Pokud jste tak bázliví, že i samotné pomyšlení na cestu do zubní ordinace Vám způsobuje nevolnost, zkuste si s sebou do ordinace přivést morální podporu. Je neocenitelné mít možnost s někým si popovídat a alespoň pomyslně odpoutat myšlenky od toho, co je před Vámi. Sdílená bolest je přece poloviční bolest. 

Za návštěvu se odměňte

Samotná návštěva zubního lékaře přinese radost opravdu málokomu. Připravte si proto něco, na co se můžete po tomto „zážitku“ těšit. Proto si po dostaveníčku s Vaším zubním lékařem zajděte třeba do kina, kupte si nějakou drobnost či si smlsněte na nějaké pochutině. Poslední možnost ale jedině v případě, že si potom řádně vyčistíte chrup. Je dobré odměnit se za to, že jste zvládli překonat svůj vlastní strach

Změňte stomatologa

Ve velkém množství případů negativní emoce vyvolává samotná osoba zubaře, ke kterému v rámci preventivních prohlídek i nutných zákroků musíme zavítat. Obzvláště to platí v případě, že komunikace s pacientem a rutinní aplikace lokální anestezie není lékařovou oblíbenou disciplínou. Neuškodí zamyslet se nad tím, zdali je pro Vás současný stomatolog ten pravý a zda Vaše úzkost nepramení spíše z něho. S otevřenými ústy se můžeme jen těžko bránit necitlivému přístupu. Správný zubní lékař dokáže poskytnout pacientovi komfort i slova útěchy v případě opravdu bolestného zákroku. 

Strach ze zubaře patří mezi přirozenou věc, která trápí většinu populace. Nejste v tom určitě sami, ale hodně pro odbourání strachu můžete sami udělat. Zjistěte si proto, čím vším se můžete Vaším zubům zavděčit, a udělejte si pořádek v ústní dutině tak, abyste se nenadálým návštěvám zubaře vyhnuli a z pravidelných Vás strach přešel.  

Kontaktní formulář

Vaše jméno
Váš e-mail
Váš dotaz

Kontaktní formulář

Jméno a příjmení:
Jméno a příjmení:
E-mail:
E-mail:
Telefon:
Telefon:

Po odeslání objednávkového formuláře Vás budeme kontaktovat.

odeslat
Pin

Najdete nás v Praze 4

Hvězdova 33, Praha 4 - Pankrác

Telefon: +420 733 737 337

E-mail: [email protected]

Všechny kontakty