Z kapacitních důvodů musíme dočasně pozastavit příjem nových pacientů. Pacienty přijímáme nadále pouze na implantologické a parodontologické konzultace a rovněž pacienty, kteří jsou na ošetření odesláni referenčními lékaři.

X

Zubní klinika

Telefon Informace: 733 737 337
Ortodoncie Ortodoncie: 732 293 555

Jak odstranit zubní kámen

Jak předcházet tvorbě zubního kamene 

Zubní kámen se nejčastěji vytváří buď přímo nad dásní, nebo pod ní, a to mineralizací zubního povlaku, který vzniká v místech, kde je nedostatečně prováděná ústní hygiena. Může však také vznikat na zubních náhradách a ortodontických aparátech.

Zubní kámen nejvíce škodí tím, že působí jako nosič plaku a mechanicky dráždí tkáně v okolí zubu, čímž přispívá k zhoršování zubní hygieny. Zubní plak obsahuje škodlivé bakterie, které buď poškozují zubní sklovinu, nebo mohou způsobit zánět dásní. Jak lze ale zubnímu kameni a problémy spojené s ním předcházet? 

Co může zubní kámen způsobit? 

Jak už bylo výše zmíněno, zubní kámen je pokryt zubním povlakem, který způsobuje nejrůznější onemocnění dásní, která nejčastěji vedou až k parodontitidě. To je zánětlivé onemocnění závěsného aparátu zubu. Nemoc se nejčastěji projevuje krvácením dásní, zápachem z úst a také takzvaným ustupováním dásní. Pod tím si můžete představit například to, že zuby z dásní čím dál více vystupují, začínají se viklat a v konečné fázi nastává i ztráta samotného zubu.

Mnoho lidí tyto příznaky bohužel vůbec nezaznamená, nebo je záměrně ignoruje, a tak se často stane, že se začínají léčit až příliš pozdě. Přitom tato nemoc se dá poměrně snadno odhalit při preventivní prohlídce u zubaře nebo na dentální hygieně, a to pomocí speciální sondy a také rentgenovým vyšetřením. Při včasném odhalení tohoto zánětlivého onemocnění, lze parodontózu zcela vyléčit. 

Odstranění zubního kamene

Pomocí ultrazvuku 

Nyní ale zpět k zubnímu kameni, k jeho odstranění se používá speciální ultrazvukový přístroj, který přes svou koncovku přenáší ultrazvukové vlny. Ty pak rozbíjí vrstvy zubního kamene. Tyto přístroje je možné používat k odstraňování zubního kamene naddásňového i poddásňového.

Největší výhodou této metody odstranění zubního kamene je její malá časová náročnost, která se pohybuje jen v rámci minut. Mezi nevýhody se naopak řadí citlivost zubů po samotném zákroku, která ovšem do několika hodin zmizí. Jedná se tedy o velmi moderní a bezpečnou metodu odstranění zubního kamene. 

Pomocí ručních nástrojů

Klasickou metodu představují kyrety, které vypadají jako malý háček. Zubní lékař nebo dentální hygienistka jej zavede pod nános zubního kamene a tahem jej odstraní. Lékaři mezi výhody kyret na odstranění zubního kamene nejčastěji zařazují možnost přesného a důsledného ošetření, jako nevýhody pak označují časovou náročnost a také značnou zručnost a zkušenost. Jinak může hrozit poškození tvrdých nebo měkkých zubních tkání pacienta. 

Usazování zubního kamene lze ale i předcházet. A to pravidelnou a řádnou péči o svůj chrup, za použití zubního kartáčku a mezizubních pomůcek. Jak správně čistit zuby a které pomůcky používat, Vám řekne dentální hygienistka, kterou bychom měli navštěvovat 2x do roka

Kontaktní formulář

Vaše jméno
Váš e-mail
Váš dotaz

Kontaktní formulář

Jméno a příjmení:
Jméno a příjmení:
E-mail:
E-mail:
Telefon:
Telefon:

Po odeslání objednávkového formuláře Vás budeme kontaktovat.

odeslat
Pin

Najdete nás v Praze 4

Hvězdova 33, Praha 4 - Pankrác

Telefon: +420 733 737 337

E-mail: [email protected]

Všechny kontakty