Z kapacitních důvodů musíme dočasně pozastavit příjem nových pacientů. Pacienty přijímáme nadále pouze na implantologické a parodontologické konzultace a rovněž pacienty, kteří jsou na ošetření odesláni referenčními lékaři.

X

Zubní klinika

Telefon Informace: 733 737 337
Ortodoncie Ortodoncie: 732 293 555

Jak léčit zánět zubu?

Zubní kaz se postupně zvětšuje, až se dostane do oblasti dřeňové dutiny, kde je zubní nerv. Dochází k rozvinutí zánětu neboli ke vzniku pulpitidy či zánětu dalších tkání v okolí kořene zubu neboli periodontitidy. Jaké jsou nejčastější příčiny zánětu zubu a jak se zachovat, když se u Vás bolest objeví?

Nejčastější příčiny zánětu zubu

Jak jsme již uvedli na začátku článku, zánět zubu, ať se již jedná o pulpitidu či periodontitidu, zapříčiní bakteriální infekce, která se dostává porušenou zubovinou do dřeňové dutiny. Příčinou je tedy většinou včas neléčený zubní kaz.

Dalšími podněty, které mohou podnítit zánět zubu, jsou zvýšené dráždění zubu teplem či chladem. Někdy se zánět dřeně může vyvinout i po předchozím správně provedeném ošetření velmi hlubokého zubního kazu. Jako další příčiny se uvádí stav, kdy například špatně skousneme tvrdou část potravy, či zub dostane fyzický zásah.

Zánět zubu a jeho příznaky

Příznaky zánětu zubní dřeně (pulpitida):

 • citlivost zubu na studené nebo na teplé
 • citlivost zubu při skusu (může a nemusí být)
 • nelze přesně lokalizovat bolestivý zub, pouze stranu, která bolí
 • bolest může vystřelovat do oblasti ucha
 • pacient užívá analgetika pro úlevu od bolesti
 • typická je bolestivost v průběhu noci
 • bolestivost je jak na podnět, tak spontánní 

Zánět tkáně v okolí kořene zubu (periodontitida) nastává tehdy, pokud zub není ošetřen, dřeň odumírá a infekce se rozšíří kořenovým kanálkem do kosti v oblasti hrotu kořene zubu. Mezi jeho příznaky patří:

 • spontánní bolest zubu
 • pacient je schopen přesně lokalizovat příčinný zub
 • pocit vystouplého zubu z lůžka
 • bolestivost při kousání, nemožnost na zub dokousnout (někdy v pokročilých stádiích bývá bolestivý i dotyk jazykem) 
 • občasná zvýšená teplota
 • na termické podněty zub nereaguje
 • u zubu může být přítomen „váček“, ze kterého vytéká hnis

Zub moudrosti a zánět

Jako zuby moudrosti se označuji třetí stále stoličky, které se lidem prořezávají v dospělosti až mezi osmnáctým a dvacátým pátým rokem. Pokud se totiž neprořežou důsledně, způsobují bolestivé problémy. Nejsou to zrovna věci, se kterými bychom se chtěli znovu potkat, a proto je vhodné zuby odstranit preventivně, než se tyto bolesti objeví.

Po chirurgickém zákroku (extrakci zubů moudrosti) je nutná intenzivnější péče, jakou je chlazení rány, vyhýbání se drobivému jídlu či nevyplachování extrakční rány ihned po výkonu. Není ale výjimkou, že po jejich vytržení následuje další bolest, a to zánět zubního lůžka. Pokud se u Vás projeví tyto nepříjemnosti, měli byste si sjednat na opětovné vyšetření u zubního lékaře. Bolestivý zánět se rovněž může objevit i po jakékoliv jiné extrakci zubu, bez ohledu na to, o jaké zuby se jedná.

Jak léčit zánět zubu

Léčba zánětu zubu spočívá v provedení řádného vyšetření a následného ošetření kořenového systému zubu. Léčbou zánětu zubu se zabývá mikroskopická endodoncie.  Kvalitní ošetření kořenových kanálků je jediným možným způsobem, jak dlouhodobě zachovat zub v dutině ústní.

Pokud je ošetření řádně provedeno, většinou dochází k vyhojení zánětu. Pouze výjimečně je endodontické ošetření zubu nutné doplnit drobným chirurgickým výkonem, tzv. revizí či resekcí kořenového hrotu. Při té se v případě, že zub nelze ošetřit endodonticky v plné míře, odstraní zánětlivé tkáně v okolí hrotu zubního kořene. Může ale také dojít k situaci, kdy výše zmíněný zákrok nelze provést. Potom je nejvhodnější zub vytrhnout a nahradit pomocí implantátu.

Zánět zubu v těhotenství

Těhotné ženy by neměly podceňovat preventivní prohlídky u zubních lékařů. Jakýkoliv zánět, který není léčený, může mít pro matku i dítě vážnější důsledky. Největším problémem je to pro ženy, které měly potíže se zuby či dásněmi již před těhotenstvím. Hormonální změny během gravidity stav zánětu jen zhoršují. Proto je nutné několikrát denně čištěním zubů odstraňovat zubní plak a ústní hygienu a péči o zuby v těhotenství si více hlídat.

Prevence zánětu zubu

Zánět zubní dřeně patří k nepříjemným a často komplikovaným onemocněním. Opětovně lze všemu zabránit pečlivou hygienou a pravidelnými prohlídkami u Vašeho zubního lékaře či také odborně provedenou dentální hygienou. Neboť jak jsme řekli hned na začátku, nejčastější příčinou je obyčejný kaz, který ale v neléčené formě dosáhne nepříjemných 

Rizika neléčení zánětu zubu

Zánět zubu je velmi nepříjemná věc, ale kromě velmi nepříjemné bolesti, která trvá dokud zcela neodumře nerv v zubu, jsou i další rizika, která by se měla brát vpotaz. Zánět se totiž může šířit do okolí zubu a může zpsobovat velmi vážné zdravotní problémy. Proto je dobré jakoukoli bolest zubu nepodceňovat a pravidelně chodit na preventivní prohlídky.

Kontaktní formulář

Vaše jméno
Váš e-mail
Váš dotaz

Kontaktní formulář

Jméno a příjmení:
Jméno a příjmení:
E-mail:
E-mail:
Telefon:
Telefon:

Po odeslání objednávkového formuláře Vás budeme kontaktovat.

odeslat
Pin

Najdete nás v Praze 4

Hvězdova 33, Praha 4 - Pankrác

Telefon: +420 733 737 337

E-mail: [email protected]

Všechny kontakty