Vzhledem k aktuální situaci způsobené virem SARS-CoV-2 žádáme naše pacienty o dodržování následujících pravidel:
❌ Pokud jste v posledních 14 dnech navštívili zahraničí a máte termín v následujících 14 dnech, telefonicky se přeobjednejte.
❌ Přeobjednejte se také pokud máte rýmu, kašel, horečku, zažívací obtíže
❌ Na kliniku choďte bez doprovodu, zabráníte tak zvýšené kumulaci osob na jednom místě
❌ Dětští pacienti si s sebou na ošetření vezmou jako doprovod jen jednoho rodiče/ zákonného zástupce
❌ Pro komunikaci s naším pracovištěm volte telefon: 733 737 337 nebo e-mail: [email protected]
Prosíme o maximální spolupráci a dodržování všech pravidel, jen tak můžeme zajistit bezpečné pracovní prostředí a udržet běžný chod ordinací. Více se dočetete zde: facebook.com/Dental.office.h33

X

Zubní klinika

Telefon Informace: 733 737 337

Jak kouření ovlivňuje zdraví vašich zubů?

Že je kouření zdraví škodlivé je naprosto neotřesitelný a dávno známý fakt. Nicméně cigaretový démon si dál šlape světem a cestu si dláždí náhrobky svých obětí. Nejčastěji se v souvislosti s kouřením skloňuje rakovina plic, nicméně nejen plíce trpí pod nátlakem cigaretového kouře.

Jako první zasáhne kouř dutinu ústní. Všeobecně se ví, že po kouření žloutnou zuby a je přítomen zápach z úst, ale to není to jediné, co se ve v ústech děje po nasátí cigaretového kouře. Kouření, obzvláště pokud je spojeno s nedostatečnou ústní hygienaou, negativně ovlivňuje stav našeho orálního zdraví hned v několika oblastech.

První z nich je onemocnění parodontu neboli parodontitida (parodontóza). U kuřáků je riziko vzniku 2-3x vyšší a destrukce tkání postupuje až dvakrát rychleji. Při léčbě je pak schopnost hojení nižší a případná chirugická léčba je méně úspěšná. Navíc první stádium tohoto onemocnění - zánět dásní (gingivitida) - které nás především krvácením dásní varuje, že je něco v nepořádku, je u kuřáků často přehlíženo. Kouření totiž způsobuje vazokonstrikci (stažení cév) a tím pádem dásně nekrvácejí nebo krvácejí jen velmí nepatrně (záleží na množství vykouřených cigaret). Často také dochází ke vzniku recesů (ústupu dásní).

Větší riziko hrozí také co se týče poškození samotného zubu.

Pokud dojde k již zmíněnému ústupu dásní a v souvislosti s tím k odhalení krčků, mohou vznikat krčkové kazy. Pokud dojde ke ztrátě zubu, ať už z jakéhokoli důvodu, prázdné lůžko může být u kuřáků velmi bolestivé. Navíc případná náhrada pomocí implantátu nemusí být u těchto pacientů vždy úspěšná.

U kuřáků může docházet také ke změnám na sliznicích.

Asi nejméně závažnou je kuřácká melanóza. Kromě hnědavého až červenohnědého zabarvení dásní, sliznice a retní červeně se neprojevuje žádnými dalšími obtížemi, ale toto zabarvení nevymizí ani po ukončení kouření.

Zejména u dlouhodobých kuřáků dýmek se pak může vyskytovat kuřácká leukokeratóza. Projevuje se bělavým zabarvením v oblasti měkkého a tvrdého patra a na něm prominující červené body - reakce ústí slinných žlázek, které byly dlouhodobě chemicky a termicky drážděny. Řešením tohoto problému je pouze ukončení nebo omezení kouření.

Nejzávažnějším problémem je orální leukoplakie. Jedná se převážně o bílé plochy, které se mouhou transformovat v dlaždicobuněčný karcinom, který v pozdní fázi už nemusí být léčitelný… Nejčastěji jsou tímto postiženi lidé ve středním a vyšším věku, především pak muži.

Závěrem je třeba říci, že některá z těchto onemocnění se sice dají léčit, nicméně léčba bývá zpravidla obtížnější. Proto nám nezbývá nic jiného, než Vám poradit - přestaňte kouřit. Uvidíte, že se vám bude nejen lépe dýchat, ale i usmívat.

Kontaktní formulář

Vaše jméno
Váš e-mail
Váš dotaz

Kontaktní formulář

Jméno a příjmení:
Jméno a příjmení:
E-mail:
E-mail:
Telefon:
Telefon:

Po odeslání objednávkového formuláře Vás budeme kontaktovat.

odeslat
Pin

Najdete nás v Praze 4

Hvězdova 33, Praha 4 - Pankrác

Telefon: +420 733 737 337

E-mail: [email protected]

Všechny kontakty