Z kapacitních důvodů musíme dočasně pozastavit příjem nových pacientů. Pacienty přijímáme nadále pouze na implantologické a parodontologické konzultace a rovněž pacienty, kteří jsou na ošetření odesláni referenčními lékaři.

X

Zubní klinika

Telefon Informace: 733 737 337

Eroze zubní skloviny

Zubní sklovina je tvrdá sklovitá vrstva na povrchu zubů, která překrývá a chrání vlastní zubovinu - dentin. Její změkčování, naleptávání a následný otěr se nazývá eroze (z latinského éródere - rozrušovat). Erozi způsobuje častá přítomnost kyselin v ústech, ať již z jídla, nápojů nebo ze žaludku např. při častém zvracení či refluxu. Projevuje se jako plochá políčka obnaženého dentinu nejčastěji u přechodu zubu v kořen nebo na kousacích ploškách stoliček. Nejčastěji se objevuje na předních částech chrupu.

Co způsobuje narušení zubní skloviny

Za normálních okolností chrání zubní sklovinu sliny, které neutralizují kyseliny v ústech. Je-li však tvorba slin nedostatečná nebo přítomnost kyselin příliš častá, je tento ochranný účinek nedostatečný. Kromě endogenních příčin, jako je například gastrointestinální reflux, časté zvracení při bulimii nebo v těhotenství, jsou na vině především příčiny exogenní. Patří mezi ně pití kyselých čajů, džusů a limonád, přehnaná konzumace citrusových a jiných kyselých plodů, užívání vitaminu C nebo acylpyrinu, vystavení kyselým plynům v zaměstnání nebo čištění zubů krátce po požití kyselé stravy. Vliv na zubní erozi mají také některé drogy, například extáze.

Příznaky poškození zubní skloviny

Odhalit první příznaky eroze zubní skloviny nebývá jednoduché. Projevuje se jako ztenčení a zprůsvitnění kousacích hran zubů nebo jako bílé flíčky na předních či zadních plochách zubů. Někdy se eroze zubů projeví jejich zvýšenou citlivostí např.při čištění zubů. Zároveň s erozí zubů se může objevit také jejich abraze, což je ztenčování skloviny v důsledku kontaktu s nějakou vnější látkou, která je tvrdá nebo má abrazivní vlastnosti (tvrdý zubní kartáček).

Prevence eroze zubní skloviny

Poškození zubní skloviny lze účinně předcházet především úpravou životosprávy. Vyhněte se upíjení kyselých a sladkých nápojů v delším časovém úseku a nečistěte si zuby okamžitě po jejich konzumaci, kdy je zubní sklovina změkčená a náchylná k setření. Nepoužívejte brusné zubní pasty a prášky, volte naopak ty, které chrání zuby před působením kyselin. Bělení zubů nechte na profesionálech a neriskujte poškození své zubní skloviny nekvalitními přípravky. Snažte se vyhnout časté konzumaci sladkých jídel, která zvyšují kyselost v ústech, prospějete tím zároveň i své postavě. Máte-li problémy s refluxem nebo se zvracením, bude nezbytná účinná léčba těchto problémů. K nejjednodušším opatřením patří žvýkání žvýkaček bez cukru, které zvyšují produkci slin a chrání tak zubní sklovinu. Xylitol obsažený v některých žvýkačkách navíc snižuje kyselost zkonzumovaných nápojů a potravin.

Kontaktní formulář

Vaše jméno
Váš e-mail
Váš dotaz

Kontaktní formulář

Jméno a příjmení:
Jméno a příjmení:
E-mail:
E-mail:
Telefon:
Telefon:

Po odeslání objednávkového formuláře Vás budeme kontaktovat.

odeslat
Pin

Najdete nás v Praze 4

Hvězdova 33, Praha 4 - Pankrác

Telefon: +420 733 737 337

E-mail: [email protected]

Všechny kontakty