Z kapacitních důvodů musíme dočasně pozastavit příjem nových pacientů. Pacienty přijímáme nadále pouze na implantologické a parodontologické konzultace a rovněž pacienty, kteří jsou na ošetření odesláni referenčními lékaři.

X

Zubní klinika

Telefon Informace: 733 737 337
Ortodoncie Ortodoncie: 732 293 555

Dentální hygiena a příspěvek VZP

Dentální hygiena je mladý obor, jehož vznik se datuje k počátku 20. století v USA, zatímco ve Švýcarsku, Finsku nebo Holandsku existuje teprve několik desítek let. V současnosti je i v České republice součástí moderní stomatologie. Odborník zabývající se dentální hygienou s licencí má za cíl zabránit problémům v dutině ústní, zejména:

  • Zubnímu kazu
  • Zánětu dásní
  • Paradontitidě
  • Prevenci vzniklých onemocnění ústní dutiny

Tři důvody pro dentální hygienu

Podobně jako u většiny onemocnění i v oboru stomatologie platí, že prevence je nejlepším nástrojem, jak problémům úspěšně předcházet. Zdravé zuby zajišťují lepší zpracování potravy a druhým důvodem je samozřejmě estetika. Je dobré mít na zřeteli i finanční stránku. Víte, že za jeden zubní implantát můžete zaplatit až 30 000 Kč? U obyčejné umělé korunky jsou ceny v rozpětí 3 000 Kč až 5 000 Kč. Proto investujte své peníze do prevence, například do pravidelné dentální hygieny.

Práce dentální hygienistky

Při vstupním vyšetření pacienta provádí dentální hygienista základní anamnézu, zjišťuje stav chrupu, stav měkkých tkání, úroveň zubní hygieny. V následující části provádí parodontologické vyšetření, rentgenové snímky a fotodokumentaci chrupu.

Druhá část by měla obsahovat stanovení léčebného plánu, motivaci pacienta k péči o vlastní chrup, nácvik ústní hygieny na modelu a následně přímo na pacientovi.

Třetí částí je již samotná léčba, kdy probíhá odstranění zubního plaku, zubního kamene, pigmentace, probíhá leštění zubů a případná léčba paradontózy, bělení zubů, otisky chrupu atd. Je důležité, aby osoba, která dentální hygienu provádí, byla v kontaktu s ošetřujícím zubním lékařem.

Dentální hygiena – první návštěva

První návštěva začíná vždy pacientovou anamnézou – jaké používá pacient léky, jaké prodělal operace, jaké má alergie, je kuřák nebo nikoli. Dalším krokem je vyšetření tkání a chrupu. Provádí se zjištění stavu dásní, sliznic, přítomnost recesů, korunek, můstků, zubních náhrad. Také se provádí tzv. test krvácení dásní, tzv. PBI.

V dalším kroku vysvětlí dentální hygienistka pacientovi ideální stav, a jaké problémy plynou z jeho současné dentální hygieny. Pacient by měl být motivován a měl by pochopit důležitost vlastního chrupu a pravidelné péče. Na první návštěvě je pacientovi vysvětleno vše okolo ideální péče o chrup  následně demonstrováno přímo v jeho ústech, aby mohl s hygienou začít okamžitě. Například je nacvičováno správné čištění s vhodným zubním kartáčkem, čištění mezizubními kartáčky a další. Dále se přechází k samotnému ošetření, které je někdy třeba rozložit do dvou návštěv.

Dentální hygiena – druhá návštěva

Probíhá po zhruba dvou až čtyřech týdnech od první návštěvy. Pacient doma trénuje naučený způsob čištění zubů. Je proveden opětovný PBI test. Na zubech by neměl být přítomen zubní plak ani zánět dásní. Je-li zapotřebí, provádí se potřebné odstanění zubního kamene. V ojedinělých případech lze provést rentgenové vyšetření a podrobnější obraz dutiny ústní. 

Naše zuby jsou originální

Stav dutiny ústní je různý u každého pacienta a počet návštěv se tedy může individuálně lišit. Léčba je ukončena v momentě, kdy jsou dásně zdravé, zuby hladká. Není patrný žádný zubní kámen ani pigmentace a pacient správně, pravidelně pečuje o svou dutinu. Po ukončení léčby probíhá ještě tzv. recall, tedy pravidelné prohlídky dentální hygienistky s určitou frekvencí.

Pro klienty Všeobecné zdravotní pojišťovny se od 1. ledna nabízí možnost získat na dentální hygienu příspěvek VZP ve výši 1000 Kč. Podmínkou získání příspěvku na dentální hygienu je provedení zubním lékařem nebo dentální hygienistkou. Finanční příspěvek se nevztahuje na přípravky pro zubní hygienu. Investujte do krásného úsměvu a domluvte si návštěvu dentální hygienistky již dnes.  

 

Kontaktní formulář

Vaše jméno
Váš e-mail
Váš dotaz

Kontaktní formulář

Jméno a příjmení:
Jméno a příjmení:
E-mail:
E-mail:
Telefon:
Telefon:

Po odeslání objednávkového formuláře Vás budeme kontaktovat.

odeslat
Pin

Najdete nás v Praze 4

Hvězdova 33, Praha 4 - Pankrác

Telefon: +420 733 737 337

E-mail: [email protected]

Všechny kontakty