Z kapacitních důvodů musíme dočasně pozastavit příjem nových pacientů. Pacienty přijímáme nadále pouze na implantologické a parodontologické konzultace a rovněž pacienty, kteří jsou na ošetření odesláni referenčními lékaři.

X

Zubní klinika

Telefon Informace: 733 737 337
Ortodoncie Ortodoncie: 732 293 555

Co na citlivé zuby

Hypersenzitivitou čili přecitlivělosti zubů u svého chrupu pozoruje až 40 % populace. Náhlá a bodavá bolest paralyzuje na okamžik veškerou existenci, lze s ní ale efektivně bojovat. Co platí na citlivé zuby? Pozor je třeba si dát na některé typy zubních past, je doporučeno také snížit konzumaci kyselých nápojů a šťáv a využívat ještě specializovaných gelů na citlivé zuby.

Citlivost zubů se projevuje při jídle i ledovým vzduchem

Ostrá bolest při jídle, která projede celým organismem jako ostrý šíp. Citlivost zubů, odborně nazývaná jako cervikální dentinová hypersenzitivita (CDH) vyjadřuje reakci zubů na potraviny s vyšším obsahem agresivních látek, na tepelné podněty či na dotyk. Příčina citlivých zubů leží v obnažení zuboviny v oblasti zubního krčku. Tato oblast slouží k přenosu podnětů zvnějšku přímo k nervovým zakončením uvnitř zubu. Podrážení nervu nám pak zuby dají velice zřetelně najevo.

Citlivost zubů nejčastěji pocítíte při skousnutí příliš horkého či příliš studeného. Citlivé zuby Vám o sobě ale dají vědět i při nádechu ostře ledového vzduchu. Přecitlivělost zubů ale může nastat i při bolesti zubu při čištění nevhodným zubním nebo mezizubním kartáčkem. Bolestivé čištění zubů dále vede k začarovanému kruhu nedbalého čištění a dokola se opakujících kazů.

Co pomáhá na citlivé zuby

Jako první krok se doporučuje zkonzultovat svůj problém s přecitlivělostí s Vaším zubním lékařem, který nejsnáze odhalí pravou příčinu přecitlivělosti zubů. Koho trápí citlivé zuby, měl by obecně zněkolikanásobit své úsilí udržet svoje zuby čisté a zdravé. Dávejte si však pozor! Nejčastější příčinou bývá právě příliš důrazný a agresivní styl čištění zubů, který sklovinu zbytečně ničí.

Pro snížení přecitlivělosti zubů pomáhá:

  • využít zubní pasty a ústní vody určených pro citlivé zuby
  • čistit si zuby alespoň 2x denně
  • 1x denně si vyčistit mezizubní prostory pomocí mezizubních kartáčků
  • používat měkký zubní kartáček, nečistit zuby horizontálně a nevyvinout přílišnou sílu kartáčku na povrch zub - dentální hygienistka poradí, jak na to.
  • hledat pouze nízko abrazivní zubní pasty (hledat na obalu parametr do RDA 30)
  • snížit konzumaci kyselých jídel a nápojů jako džusy a stolní vody s bublinkami
  • pravidelně používat přípravky na citlivé zuby (gely, pasty, krémy,…) – obsahuje velké množství fluoru a zároveň snižuje riziko zubního kazu

Kontaktní formulář

Vaše jméno
Váš e-mail
Váš dotaz

Kontaktní formulář

Jméno a příjmení:
Jméno a příjmení:
E-mail:
E-mail:
Telefon:
Telefon:

Po odeslání objednávkového formuláře Vás budeme kontaktovat.

odeslat
Pin

Najdete nás v Praze 4

Hvězdova 33, Praha 4 - Pankrác

Telefon: +420 733 737 337

E-mail: [email protected]

Všechny kontakty