Z kapacitních důvodů musíme dočasně pozastavit příjem nových pacientů. Pacienty přijímáme nadále pouze na implantologické a parodontologické konzultace a rovněž pacienty, kteří jsou na ošetření odesláni referenčními lékaři.

X

Zubní klinika

Telefon Informace: 733 737 337

Co je sanace chrupu?

K sanaci chrupu se přistupuje u pacientů, u kterých při prohlídce dutiny ústní zjistíme nějaký zdravotní problém. Tento problém vzniká kombinací několika faktorů, jako je zejména zanedbaná ústní hygiena či nevhodné složení stravy, vliv může mít i vrozená zvýšená kazivost chrupu, která je však vzácná.

Pojem sanace chrupu znamená ošetření ústní dutiny následující po vyšetření zubním lékařem. Zahrnuje odstranění kazů a ošetření zubů výplněmi, případně korunkami, vytržení problematických a již neléčitelných zubů a jejich náhradu.Patří sem ale i odstranění zubního kamene a léčba zánětu dásní, na kterých zubní lékař spolupracuje s dentální hygienistkou.

Sanace zubů v celkové anestezii

Náročnější a rozsáhlejší sanace zubů, zejména chirurgického charakteru je možné provádět i v analgosedaci, případně v celkové anestezii. Těchto možností se využívá zejména u pacientů, kteří mají z ošetření někdy až panický strach, případně u nespolupracujících dětí či postižených pacientů.

Další ošetření při sanaci chrupu

Vyžaduje-li chrup celkovou sanaci, je obvykle třeba udělat více, než jen opravit kazy. Klíčové je především odstranění zubního mikrobiálního povlaku, tzv. plaku. Jeho přítomnost bývá příčinou tvorby zubního kamene, zejména na vnitřní straně dolních předních zubů. Součástí sanace chrupu proto bývá i komplexní zubní hygiena. Někdy se po ní provádí i lokální fluoridace zubů, která zvyšuje odolnost zubní skloviny vůči působení kyselin.

Parodontitida

Přítomnost plaku u zubních krčků může vyvolat zánět dásní, který se projevuje krvácením při čištění zubů. Tento stav může vést až k tzv. parodontitidě (lidově též parodontóze), kdy se vlivem zánětu parodontu (tkáně ukotvující zub v dásni) mohou zuby postupně začít viklat až uvolňovat ze svého lůžka.

Parodontální bakterie mohou mít vliv i na závažné zdravotní komplikace, například zužování cév, srdeční onemocnění a u těhotných předčasný porod či nízkou porodní hmotnost dítěte. Prokázaná je také souvislost parodontálních zánětů s diabetem.

Prostřednictvím kvalitní zubní hygieny však nemusí k žádnému z těchto problémů vůbec dojít. Přejete-li si ověřit, jak účinné je Vaše čištění zubů, můžete si jej nechat v ordinaci zviditelnit speciálním barvivem (tzv. vizualizace plaku) a podle zjištění pak svou péči o chrup upravit. 

Kontaktní formulář

Vaše jméno
Váš e-mail
Váš dotaz

Kontaktní formulář

Jméno a příjmení:
Jméno a příjmení:
E-mail:
E-mail:
Telefon:
Telefon:

Po odeslání objednávkového formuláře Vás budeme kontaktovat.

odeslat
Pin

Najdete nás v Praze 4

Hvězdova 33, Praha 4 - Pankrác

Telefon: +420 733 737 337

E-mail: [email protected]

Všechny kontakty