Z kapacitních důvodů musíme dočasně pozastavit příjem nových pacientů. Pacienty přijímáme nadále pouze na implantologické a parodontologické konzultace a rovněž pacienty, kteří jsou na ošetření odesláni referenčními lékaři.

X

Zubní klinika

Telefon Informace: 733 737 337
Ortodoncie Ortodoncie: 732 293 555

Co je resekce zubu?

Sdělil vám lékař, že jedinou cestou, jak Váš zub zachránit, je resekce zubu? Laická veřejnost si pod pojmem „resekce zubu" nejčastěji představuje širokou škálu chirurgických zákroků v dutině ústní. V užším slova smyslu však tento pojem vyjadřuje odstranění koncové části kořene zubu z důvodu zánětu v jeho okolí. Resekce kořenového hrotu či také amputace kořenového hrotu, jak se zákrok často nazývá, se využívá v nejzazší možné variantě, pokud selhalo předchozí endodontické ošetření zubu.

Kdy je resekce zubu zapotřebí

K resekci zubu se zubní lékaři nejčastěji přiklánějí, pokud předchozí kvalitní ošetření kořenového systému zubu nebylo úspěšné a zub je stále bolestivý. K resekci zubu se přistupuje také, pokud nedošlo ke zhojení zánětlivého ložiska v okolí hrotu kořene zubu. Občas dochází také k situaci, kdy anatomická stavba čelisti nedovolí provést dokonalé zaplnění kanálků. Resekce zubu se také dále využívá u zubních cyst či zlomenin dolní třetiny kořene zubu, kdy jiný způsob zubního ošetření není možný. Zub při resekci zubu je ale stále zachován.

Jak se resekce zubu provádí

Resekce zubu je zpravidla jednoduchý a bezbolestný zákrok pouze s místním znecitlivěním zubu. Po znecitlivění zubu lékař získá přístup ke kořenovému hrotu. Oddálením sliznice a dásně poblíž zubu se poté odstraní veškeré zánětlivé tkáně. Zároveň dojde k odoperování hrotu kořene operovaného zubu. Poté lékař vyrobí malou výplň do kořenového kanálku z místa, kde býval kořenový hrot. Po zhotovení výplně se dáseň spojí pomocí několika stehů. Po odstranění příčiny se prostor zacelí nově vytvořenou kostí.

Stav po resekci zubu

Po resekci zubu je vhodný klidnější režim. Může se objevit mírný otok na tváři i částečná pooperační bolestivost. Zubní lékař také obvykle doporučí pooperační využití analgetik, které Vás ochrání před prvním návalem bolesti. Krvácení po resekci zubu se většinou nevyskytuje, ale zubní lékař většinou pacientovi doporučí vyplachovat si postižené místo dezinfekčním roztokem a kartáčkem se v okolí zákroku pohybovat opatrně. Za týden pak zubní lékař odstraní stehy a za půl až jeden rok se provede kontrolní RTG vyšetření, abychom se ujistili, že zubní defekt je dostatečně zhojený. 

Kontaktní formulář

Vaše jméno
Váš e-mail
Váš dotaz

Kontaktní formulář

Jméno a příjmení:
Jméno a příjmení:
E-mail:
E-mail:
Telefon:
Telefon:

Po odeslání objednávkového formuláře Vás budeme kontaktovat.

odeslat
Pin

Najdete nás v Praze 4

Hvězdova 33, Praha 4 - Pankrác

Telefon: +420 733 737 337

E-mail: [email protected]

Všechny kontakty