Z kapacitních důvodů musíme dočasně pozastavit příjem nových pacientů. Pacienty přijímáme nadále pouze na implantologické a parodontologické konzultace a rovněž pacienty, kteří jsou na ošetření odesláni referenčními lékaři.

X

Zubní klinika

Telefon Informace: 733 737 337

Co je kyretáž zubů?

Kyretáž zubů

Kyretáž zubů, neboli deep scaling, je hloubkové čištění povrchu zubních kořenů od zubního kamene a zánětlivých tkání.

Váš zubní lékař jej doporučí v případě, že je u Vás diagnostikováno onemocnění parodontitidou. Toto zánětlivé onemocnění způsobené bakteriemi má za důsledek úbytek kosti a závěsných vláken. Kolem zubů pak vzniká tzv. parodontální chobot, neboli kapsa. Tento úbytek lze změřit parodontální sondou; do 3 mm považujeme tkáně za zdravé, do 4-5 mm bez krvácení lze tyto kapsy udržovat pravidelnou dentální hygienou a domácím čištěním a při více než 6 mm a za přítomnosti krvácení a hnisání je pro zachování zubu nutná další léčba kyretáží.

Očištění povrchu kořenů zubů je nezbytné pro opětovné přichycení dásní k zubům a změlčení parodontálních kapes.

Toto ošetření se od základního scalingu prováděného dentální hygienistkou liší tím, že se lékař musí škrabkami (kyretami, scalery) dostat pod dáseň a proto je vždy prováděno v místním injekčním znecitlivění.

Uzavřená kyretáž

Uzavřená kyretáž je indikována v případě mělčích parodontálních kapes především u jednokořenových zubů (v předním úseku chrupu) – tyto zuby jsou totiž poměrně dobře očistitelné i bez kontroly zrakem. V injekční anestezii se pomocí škrabek očistí a ohladí povrch kořenů, choboty se průběžně vyplachují dezinfekčními roztoky a na závěr je aplikován dezinfekční gel. Tento výkon je bezbolestný, po odeznění anestezie mohou být dásně mírně citlivé.

Otevřená kyretáž

Otevřená kyretáž je doporučena v místech hlubokých chobotů, spíše u vícekořenových zubů (stoliček, někdy třenových zubů) a v případech kdy uzavřenou kyretáží nedosáhneme lepších výsledků. Tento výkon probíhá rovněž v injekční anestezii, kdy se odklopí dáseň a opět se očistí povrch kořenů od zubního kamene a zároveň se odstraní zánětlivé tkáně. Výhodou tohoto ošetření je přehledné pole – můžeme lépe kontrolovat, zda už jsou všechny nečistoty odstraněny. Zároveň nám umožní zkontrolovat úroveň a stav kosti. Nevýhodou je určitá pooperační citlivost a přítomnost stehů (asi 2 týdny).

Antibiotika?

Pro léčbu je někdy nezbytné provést tyto výkony v tzv. antibiotické cloně (nejčastěji kombinace penicilinu a metronidazolu). To znamená, že pár dní před výkonem začnete předepsané léky užívat. Pomoci Vám mohou v kombinaci s kyretáží v případě hlubokých chobotů, které zároveň krvácí a hnisají (což jsou projevy aktivního zánětu). Působí na agresivní kmeny bakterií. Pokud máte na některá z antibiotik alergii, lékař Vám samozřejmě nabídne jiná.

Domácí péče po kyretáži zubů

U uzavřené kyretáže následuje Vaše domácí dentální hygiena, tedy čištění mezizubními kartáčky a klasickým kartáčkem, podle citlivosti, co nejdříve po výkonu.

V případě otevřené kyretáže se do vyjmutí stehů (tedy první 2 týdny) doporučuje místa pouze otírat dezinfekčním roztokem (peroxid vodíku, chlorhexidin).

Kontaktní formulář

Vaše jméno
Váš e-mail
Váš dotaz

Kontaktní formulář

Jméno a příjmení:
Jméno a příjmení:
E-mail:
E-mail:
Telefon:
Telefon:

Po odeslání objednávkového formuláře Vás budeme kontaktovat.

odeslat
Pin

Najdete nás v Praze 4

Hvězdova 33, Praha 4 - Pankrác

Telefon: +420 733 737 337

E-mail: [email protected]

Všechny kontakty