Z kapacitních důvodů musíme dočasně pozastavit příjem nových pacientů. Pacienty přijímáme nadále pouze na implantologické a parodontologické konzultace a rovněž pacienty, kteří jsou na ošetření odesláni referenčními lékaři.

X

Zubní klinika

Telefon Informace: 733 737 337
Ortodoncie Ortodoncie: 732 293 555

7 rad, jak odstranit zápach z úst

Nepříjemnost, jako je zápach z úst, může mít mnoho příčin. Všechny ale vedou k přemnožení anaerobních bakterií, které štěpí potraviny v dutině ústní.  Zkuste se zamyslet, co může nepěkný zápach z úst u Vás způsobovat, a řiďte se našimi radami. 

1.  Hygiena ústní dutiny

Čistit zuby i celou dutinu ústní bychom měli každý den. Na nečištěných zubech se usazuje vrstva - takzvaný zubní plak, který se z 80% skládá z bakterií. Některé z nich mohou způsobovat zánět dásní, zubní kaz a zápach z úst. Plak tvoří se zbytky jídla nebezpečně nevoňavou kombinaci. Čistěte si zuby alespoň dvakrát denně a zubní kartáček pravidelně měňte. Ty méně dostupná místa vyčistíte mezizubním kartáčkem nebo zubní nití. Ústní voda NEODSTRANÍ zubní plak ze zubů ani dásní, avšak po vykloktání vydrží dech po krátkou dobu svěžejší.

2.  Nekuřte

Také kouření kromě dalších zdravotních obtíží způsobuje nepříjemný zápach z úst, ale také rukou, vlasů nebo oblečení. Kouření a žvýkání tabáku způsobují nemoci dásní, které následně jsou i příčinou zápachu z úst.

3.  Pijte dostatek vody

Produkce slin průběžně vyčišťuje ústní dutinu. Sucho v ústech znamená, že se prostor přestal čistit. Sucho přichází většinou ráno. Celou noc nepijeme. Speciálně, pokud jsme si dehydrataci organismu zařídili například alkoholovým večírkem, nebo jsme spali s otevřenou pusou nebo pravidelně vyplachujeme ústa ústní vodou s obsahem alkoholu. Vysychání úst mohou způsobit i některé nemoci nebo léky (na vysoký tlak, antidepresiva, antibiotika nebo antihistaminika).

4.  Změňte stravování

Zbytky jídla v mezizubních prostorách způsobují zápach a také mezizubní kazy. Některé druhy potravin jsou více aromatické. Vyvarujte se například cibuli, česneku, vyzrálým sýrům nebo zelí. Při trávení se potraviny dostávají do krevního oběhu, který prochází plícemi a může způsobit zapáchající dech. Vyhýbejte se i sladkostem.

5.  Rady babičky

Zápach z úst u dětí není výjimkou. Děti nemají rády pálivé zubní pasty ani mentolové ústní vody. Zkuste speciální protizápachový bylinkový čaj.  Smíchejte kmín, anýz a listy máty peprné. Bylinky a koření povařte a teplým odvarem si několikrát denně kloktejte a vyplachujte ústa. Jako rychlá pomoc může pomoci i hřebíček. Stačí ho pocucávat během dne.

6.  Co říká celostní medicína?

Celostní medicína spojuje nepříjemný dech s rozhozenou symbiózou střev. Obojí se jako součást trávicího traktu ovlivňuje navzájem. Pijte minerální vodu, jezte laktobacily v jogurtech a kefírech, doplňte magnesium.

7.  Kontaktujte odborníka

Speciálně po zásahu zubního chirurga je nutné dbát o hygienu ústní dutiny více něž obvykle, protože dásně jsou narušené a náhlé k infekci.

Pokud nepomohla žádná z prvních šesti rad, domluvte si schůzku s odborníkem.

  • Navštivte ho ráno, kdy se zápach z úst nejlépe testuje, neboť není přebito nějakým aromatickým jídlem.
  • Nejezte, nepijte, nekuřte, nežvýkejte alespoň 3 hodiny před schůzkou
  • Nevoňte se, nepoužívejte rtěnku nebo lesk s vůní.
  • Vezměte s sebou seznam léků, které momentálně užíváte.

 

Kontaktní formulář

Vaše jméno
Váš e-mail
Váš dotaz

Kontaktní formulář

Jméno a příjmení:
Jméno a příjmení:
E-mail:
E-mail:
Telefon:
Telefon:

Po odeslání objednávkového formuláře Vás budeme kontaktovat.

odeslat
Pin

Najdete nás v Praze 4

Hvězdova 33, Praha 4 - Pankrác

Telefon: +420 733 737 337

E-mail: [email protected]

Všechny kontakty